reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

20

02 2023

Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNews.plNowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News


Dziś pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej rozpoczęły kursowanie po nowo wybudowanym torze między Podkową Leśną a Grodziskiem Mazowieckim. Teraz czas na wymianę starego toru na nowy.


Od 20 lutego pociągi WKD jeżdżą po nowym torze, zatrzymują się przy nowych peronach, z nową infrastrukturą. Całość udało się zrealizować przed zakładanym terminem. Z okazji uruchomienia toru zorganizowano konferencję prasową na stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska WKD. Udział w niej wzięli m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński, burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński oraz oczywiście prezes zarządu WKD Michał Panfil.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Dziękuję całemu zarządowi Warszawskiej Kolei Dojazdowej, doceniam jego rolę i dziękuję wykonawcy, ponieważ prace zostały zrealizowane przed terminem. Mam nadzieję, że wszystko zostanie zakończone zgodnie z planem, czyli do końca roku, a uroczyste otwarcie obu torów odbędzie się przy słonecznej pogodzie – powiedział marszałek Adam Struzik nawiązując do dzisiejszej deszczowej aury.

Prezes zarządu spółki WKD podziękował wykonawcy za sprawne zrealizowanie pierwszego etapu, ale też podkreślił, że nie ma czasu do stracenia jeżeli chodzi o realizację etapu drugiego. – Jesteśmy trzy tygodnie przed terminem. Dziękuję wykonawcy. Przez te miesiące prac wykonaliśmy kompleksową budowę toru o długości 7,5 km. Odbudowaliśmy cztery przepusty, cztery mosty na tym odcinku, osiem przystanków z peronami, powiesiliśmy nową sieć trakcyjną, nowe szyny i podkłady. Wszystko to zostało zrealizowane i to przed czasem – powiedział Michał Panfil, prezes zarządu WKD. – Tydzień temu zakończono odbiory, a dziś o północy uruchomiliśmy pociągi po nowym torze. Ale na czasie wciąż nam bardzo zależy. Ten stary tor musimy czym prędzej zacząć rozbierać, bo w tej geometrii musimy pobudować nowy tor wraz z siecią trakcyjną. Wszystkie te prace musimy wykonać do 29 grudnia 2023 r. Wierzę, że ten trudniejszy etap mamy za sobą, ale ja jako dość doświadczony kolejarz wiem, że newralgicznym punktem są odbiory i uruchomienie urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Zwracam się do wykonawcy i podwykonawców, aby z największą starannością do tego tematu podeszli. Aby jak już włączymy te komputery, żeby nie stało się tak jak w Poznaniu niedawno, gdzie komputery odmówiły pracy i wszystkie pociągi stały – dodał prezes WKD.

Budowa drugiego toru to również ważna inwestycja dla mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. – Grodzisk jest ostatnio „rozpuszczony” inwestycyjnie. Najpierw otwarcie zachodniej obwodnicy, teraz uruchomienie nowego toru. Aż współczuję moim następcom – podkreślił z uśmiechem burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński. – Ale generalnie to wielka radość. Za chwilę będzie można zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów, są nowe piękne wiaty przystankowe, atrakcyjność wukadki ciągle rośnie. Jest to znakomita kolej. Bardzo dziękuję panu marszałkowi, panu prezesowi WKD i wszystkim zaangażowanym w realizację tej inwestycji – dodał.

Budowa drugiego toru z Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego pochłonie 150 mln zł z czego koszt robót budowlanych to 142,46 mln zł. Na realizację inwestycji spółka pozyskała środki unijne – 74,5 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z czego dofinansowanie do robót budowlanych wynosi 68,8 mln zł.

Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Współczuć to można tego, że obwodnica jest wybudowana bez żadnej wyobraźni i perspektywy rozwoju, jak również tego, że na wybudowanie tego drugiego toru WKD trzeba było czekać tyle lat.

X
20-02-2023 14:39

Też jestem niezadowolony z obwodnicy.
Wczoraj widziałem dużą ciężarówkę w centrum Grodziska.
Fakt, że woziła paliwo do stacji benzynowej, ale ból dupy pozostał

Kaszanka
21-02-2023 06:25

Pesymiści zawsze będą narzekać.Trzeba pozytywnie myśleć i cieszyć się z tego co jest.

Ania
19-03-2023 20:15

Tak trzymać! Cieszymy się bardzo z drugiego toru - tylko kolej ma przyszłość. Obwodnica - też jest OK.

akra
20-02-2023 18:21

Co jest OK w obwodnicy? Wąziutka droga, w wielu miejscach bez pobocza. Dla osobówek może być, ale duże ciężarówki, ciągniki siodłowe z naczepami mają w wielu miejscach za wąsko.

Robert
21-02-2023 08:11

Robercie, przecież korzystanie z obwodnicy nie jest obowiązkowe, zawsze możesz zainwestować w helikopter @

Bezstronny
21-02-2023 08:47

Patrząc na nieporadność i ślimacze tempo prowadzonych prac można odnieść wrażenie, że te laurki są obarczone9gromną dozą ironii. Przecież te "wiekopomne dzieło", 7,5 km toru, zajęło budowniczym 8 miesięcy! O kretyńskim rozkładzie, patrz ilość pociągów z Grodziska pomiędzy 6 i 7 rano oraz pozbawieniu połączenia z Milanówkiem na wiele miesięcy, nie trzeba nawet wspominać. Gratuliję samozadowolenua.

Pasażer
20-02-2023 18:30

Po pierwsze: piłeś - nie pisz ! Szczególnie publicznie !

Yayetz
20-02-2023 21:19

Ale buja wagonem po tych nowych torach że mdłości człowiek dostaje.

passenger
20-02-2023 20:40

Nie zgodzę się, wagon idzie równo - dopatrzyłem się jedynie dwóch miejsc gdzie koła stukają - być może tego wymaga proces technologiczny

Obiektywny pasażer
22-02-2023 07:48

Gratulujemy dobrej zmianie w Grodzisku mazowieckim

Żyrardowianie
20-02-2023 21:52

a gdzie przyjaciele z Pisu?

Bolek
20-02-2023 22:19

ale jak deweloperka od Grodziska po Pruszków i nie tylko jak widać

J.
20-02-2023 22:22

"Zrobiliśmy, wybudowaliśmy..." - i ani jeden raz nie pojawia się nazwa wykonawcy, tak jakby politycy zrobili to własnymi "ręcami";)

inżynier+polityk;)
20-02-2023 22:31

stoja palanty jak w kolejce po mieso i

ojejku i moze pokleczom
21-02-2023 01:04

Oni stoją po autograf Bidena. Nasza peselowska reprezentacja

edi
21-02-2023 16:52

Politruki z PSL lansują się.

ziemniaki grodziskie - z zewnątrz zielone w środku czerwone
21-02-2023 07:38

A Tiry nadal nadal jeżdżą Graniczną kto na to pozwala

Mieszkaniec
22-02-2023 21:11

Dziękujemy za sprawną organizację funduszy i prac, doceniamy! Komunikacja w Grodzisku w porównaniu z innymi miastami jest na BARDZO wysokim poziomie :) Wiem, bo mieszkałam również w innych miastach. Jeśli ktoś ma ochotę narzekać, niech kilka razy się zastanowi - wątpię, czy sam potrafi cokolwiek sensownego zrobić. A jeśli potrafi, niech się pochwali, co zrobił albo zacznie działać!

Grodziszczanka z wyboru
21-02-2023 09:05

Dziękujemy za sprawną organizację funduszy i prac, doceniamy! Komunikacja w Grodzisku w porównaniu z innymi miastami jest na BARDZO wysokim poziomie :) Wiem, bo mieszkałam również w innych miastach. A jeśli ktoś ma ochotę narzekać, niech kilka razy się zastanowi... Wątpię, czy sam potrafi cokolwiek sensownego zrobić.

Grodziszczanka z wyboru
21-02-2023 09:14
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.