reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

20

02 2023

Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNews.plNowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News


Dziś pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej rozpoczęły kursowanie po nowo wybudowanym torze między Podkową Leśną a Grodziskiem Mazowieckim. Teraz czas na wymianę starego toru na nowy.


Od 20 lutego pociągi WKD jeżdżą po nowym torze, zatrzymują się przy nowych peronach, z nową infrastrukturą. Całość udało się zrealizować przed zakładanym terminem. Z okazji uruchomienia toru zorganizowano konferencję prasową na stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska WKD. Udział w niej wzięli m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński, burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński oraz oczywiście prezes zarządu WKD Michał Panfil.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Dziękuję całemu zarządowi Warszawskiej Kolei Dojazdowej, doceniam jego rolę i dziękuję wykonawcy, ponieważ prace zostały zrealizowane przed terminem. Mam nadzieję, że wszystko zostanie zakończone zgodnie z planem, czyli do końca roku, a uroczyste otwarcie obu torów odbędzie się przy słonecznej pogodzie – powiedział marszałek Adam Struzik nawiązując do dzisiejszej deszczowej aury.

Prezes zarządu spółki WKD podziękował wykonawcy za sprawne zrealizowanie pierwszego etapu, ale też podkreślił, że nie ma czasu do stracenia jeżeli chodzi o realizację etapu drugiego. – Jesteśmy trzy tygodnie przed terminem. Dziękuję wykonawcy. Przez te miesiące prac wykonaliśmy kompleksową budowę toru o długości 7,5 km. Odbudowaliśmy cztery przepusty, cztery mosty na tym odcinku, osiem przystanków z peronami, powiesiliśmy nową sieć trakcyjną, nowe szyny i podkłady. Wszystko to zostało zrealizowane i to przed czasem – powiedział Michał Panfil, prezes zarządu WKD. – Tydzień temu zakończono odbiory, a dziś o północy uruchomiliśmy pociągi po nowym torze. Ale na czasie wciąż nam bardzo zależy. Ten stary tor musimy czym prędzej zacząć rozbierać, bo w tej geometrii musimy pobudować nowy tor wraz z siecią trakcyjną. Wszystkie te prace musimy wykonać do 29 grudnia 2023 r. Wierzę, że ten trudniejszy etap mamy za sobą, ale ja jako dość doświadczony kolejarz wiem, że newralgicznym punktem są odbiory i uruchomienie urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Zwracam się do wykonawcy i podwykonawców, aby z największą starannością do tego tematu podeszli. Aby jak już włączymy te komputery, żeby nie stało się tak jak w Poznaniu niedawno, gdzie komputery odmówiły pracy i wszystkie pociągi stały – dodał prezes WKD.

Budowa drugiego toru to również ważna inwestycja dla mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. – Grodzisk jest ostatnio „rozpuszczony” inwestycyjnie. Najpierw otwarcie zachodniej obwodnicy, teraz uruchomienie nowego toru. Aż współczuję moim następcom – podkreślił z uśmiechem burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński. – Ale generalnie to wielka radość. Za chwilę będzie można zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów, są nowe piękne wiaty przystankowe, atrakcyjność wukadki ciągle rośnie. Jest to znakomita kolej. Bardzo dziękuję panu marszałkowi, panu prezesowi WKD i wszystkim zaangażowanym w realizację tej inwestycji – dodał.

Budowa drugiego toru z Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego pochłonie 150 mln zł z czego koszt robót budowlanych to 142,46 mln zł. Na realizację inwestycji spółka pozyskała środki unijne – 74,5 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z czego dofinansowanie do robót budowlanych wynosi 68,8 mln zł.

Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Nowy tor oficjalnie oddany do użytku. Trzy tygodnie przed terminem - Grodzisk News
Dodaj komentarz

Odpowiadasz na

Tak trzymać! Cieszymy się bardzo z drugiego toru - tylko kolej ma przyszłość. Obwodnica - też jest OK.
akra


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.