TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

23

10 2015

Park w nowej odsłonie oddany do użytku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Podkowa Leśna zakończyła wczoraj (22 października) rewitalizację Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Obiekt zyskał nową jakość zarówno jeśli chodzi o parkową infrastrukturę, jak i estetykę roślin. Dla potwierdzenia publikujemy za burmistrzem Arturem Tusińskim kilka fotografii.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Całościowy projekt rewitalizacji obiektu opiewa na około 900 tysięcy złotych i po jego wdrożeniu nowe oblicze parku będzie wyglądać naprawdę reprezentacyjnie W ramach dwuczęściowego zdania wykonano parkowe alejki i instalacje nowe oświetlenie. Choć jak przyznaje sam burmistrz obecne lampy są tymczasowe. ? Docelowo (trwa produkcja) będą zamontowane parkowe ? ?pastorały? z oprawami LED-owymi. Przewidziane są również ławki i kosze i maszt, których montaż nastąpi w terminie późniejszym. Będą jeszcze wykonywane prace pielęgnacyjne: cięcie starego grabowego żywopłotu od strony ul. Akacjowej ? wylicza podkowiański włodarz.

Nawierzchnia ścieżki biegnącej dookoła składa się z wodoprzepuszczalnego żwiru sklejonego żywicą. Odnowione zostały również alejka główna i centralne placyki. Na murku żelbetonowym w centralnej części obiektu pojawiła się z kolei podświetlana płaskorzeźba przedstawiająca makietę miasta. Co ciekawe, została ulepiona przez uczniów podkowiańskiego gimnazjum pod kierunkiem architekta i artysty ceramika Anny Kasperkiewicz.

Niezwykle silną stroną nowej estetyki parku wydaje się cała szata roślinna, wcześniej zaprojektowana i odpowiednio zaaranżowana. ? Wykonane nasadzenia roślin można liczyć w tysiącach sztuk, pochodzą one ze szkółki objętej kontrolą polskiego inspektoratu ochrony roślin. Wśród nich znajdują się byliny: m.in. zawilce, turzyce, narecznice, żurawka, funkia, bluszcz pospolity; krzewy i krzewinki: grab żywopłotowy, jaśminowiec, cisy, barwinek, tawuła, suchodrzew oraz drzewa: jaśminowce, lipy, głogi oraz świerk pospolity, którego rozmiary są naprawdę imponujące ? 7m. W części parku zostanie posiana trawa ? podkreśla burmistrz Tusiński.

W przyszłym roku gospodarz miasta-ogrodu chce rozpocząć temat rewitalizacji Parku Miejskiego. ? O wrażeniach i doświadczeniach związanych z realizacją tego projektu, ekologach i ich protestach oraz krytykach, ale też i sprzymierzeńcach ? napiszę kiedy indziej. Chętnie wsłuchuję się w opinie mieszkańców, jestem otwarty na uwagi i określenie oczekiwań szczególnie, że w przyszłym roku będę przymierzał się do rewitalizacji Parku Miejskiego ? napisał na swoim blogu Tusiński.

fot. arturtusinski-podkowa.pl

...

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.