17 03 2020

Maszynę do testów na koronawirusa zarekwirował rząd. „Dwie strony medalu”

17.03.2020, godz.: 12:38
Maszynę do testów na koronawirusa zarekwirował rząd. „Dwie strony medalu”
fot. Mariusz Kordel

Epidemia zachorowań na koronawirusa szczęśliwie nie dotknęła jak dotychczas powiatu grodziskiego. Sytuacja w innych regionach jest zdecydowanie poważniejsza, dlatego rząd zdecydował, że aparat do testów na Covid-początkowo przeznaczony dla Grodziska, trafi gdzie indziej. Taka decyzja ma dwie strony medalu.

Już kilka dni temu pisaliśmy, że Grodzisk zamierza pozyskać specjalistyczne urządzenie do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa. W obecnej sytuacji zapotrzebowanie zgłosiła dyrektor Szpitala Zachodniego Krystyna Płukis, a gmina od razu zabezpieczyła środki na zakup sprzętu, ale ich nie wydała…

– Otrzymałam dziś decyzję krajowego konsultanta ds. obronności, z której wynika, że rada ministrów przejmuje urządzenie, a przekazać je do województwa kujawsko-pomorskiego, w której nie było maszyny do testów – mówi nam Krystyna Płukis.

– Z jednej strony szkoda, ale jest też druga strona medalu. Gdybyśmy mieli taką maszynę, nasz szpital mógłby zostać wyznaczony jako placówka do testów dla całej Warszawy. To natomiast spowodowałoby duże perturbacje organizacyjne – zaznacza Pułkis.

Trzeba by się także liczyć ze wzrostem liczby podejrzeń zarażenia koronawirusem i w konsekwencji zachorowań, których obecnie u nas nie ma. – Są cztery przypadki podejrzeń zakażenia, ale już wiemy, że trzy miały negatywny wynik testu, mamy nadzieję, że i czwarty taki będzie – mówi dyrektor Szpitala Zachodniego.

💬︎ 24

Dodaj Komentarz

24 odpowiedzi na “Maszynę do testów na koronawirusa zarekwirował rząd. „Dwie strony medalu””

 1. Zażenowana pisze:

  W PIS-du z nimi. Najłatwiej wyciągać ręce nie po swoje i za darmo. Gmina wyłożyła na sprzęt środki własne. Jak tak można. Teraz jak my mieszkańcy gminy będziemy w potrzebie będziemy zależni od Warszawy. Brawo. Mam nadzieję, że wraz z tym wirusem nadejdzie koniec „jedynej i słusznej partii rządzącej ” w naszym pięknym kraju.

  • Xxx pisze:

   Bo przez ostatnie lata fajnie było rozdawać kasę na prawo i lewo. Teraz nie ma na to co potrzebne i trzeba wyciągać łapy po nie swoje

   • urszula pisze:

    pewno rzad odda pieniadze samorzadowi bo to niemałe pieniadze i ujma dla budzetu gminy, sa duze potrzeby w gminie i niestac na rozdawanie

  • Pytia pisze:

   „gmina od razu zabezpieczyła środki na zakup sprzętu, ale ich nie wydała…”

 2. JSC pisze:

  No to kiedy zamawiamy drugą?

 3. Daniel pisze:

  No cóż czyli zamiast mieć dwie maszyny do testów w najbardziej zaludnionym województwie w Polsce lepiej ja wysłać gdzieś. Super pomysł. Mam tylko nadzieję że pieniądze na tą maszynę nie pójdą z budżetu Grodziska

 4. Emeryt wyznawca PiS-u pisze:

  To już 19 i 20 emerytury nie będzie ? To wiadomo, że wina Tuska

 5. RF pisze:

  bo Rydzyk potrzebował

 6. Hubert pisze:

  Musicie wszyscy zrozumieć, że jest ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego i tutaj nie chodzi o jakichś tam pisuarów, tylko o działanie zgodnie z ustawą – jeżeli jest gdzieś brak potrzebnego sprzętu, to można go zarekwirować nawet osobie prywatnej – oczywiście do czasu odwołania takiego zagrożenia. Teraz przynajmniej wiadomo, dlaczego kujawsko-pomorskie było białą plamą na mapie Polski – nie mieli czym robić testów…
  Zresztą, gdyby w Grodzisku została ta maszyna, mielibyśmy nalot wszystkich „podejrzanych” i nosicieli na szpital, więc może lepiej, jak jest względny spokój. Siedzieć w domach, nie łazić po mieście i rodzinkach (dzisiaj widziałem dzieciaki jeżdżące na rolkach po mieście), to najgorsze przejdzie – uczyć się na błędach Włochów i głupocie Niemców i Hiszpanów.

  • Anonim pisze:

   To czemu kujawsko-pomorskie nie kupiło takiej maszyny, czemu naczelny dobrodziej katolicki nie zafundował takiego sprzętu.

 7. JSC pisze:

  Nie myl już próbek z nosicielami…

 8. Wiedzący pisze:

  Sugeruję, aby autor artykułu dowiedział się dokładniej u źródła jak wygląda sytuacja z tym zakupem, bo w artykule jest małe, ale istotne przekłamanie i stąd ludzie mają prawo się irytować. Otóż, z tego co się orientuję, to faktycznie do urzędu miasta wpłynęła już faktura do zapłaty za to urządzenie, ale….. zanim urząd miasta zdołał zapłacić został poinformowany przez dostawcę, że nie może on dostarczyć tego urządzenia, bo rząd się po nie zgłosił i w obecnej sytuacji ma on pierwszeństwo. Oznacza to tyle, że Grodzisk nie zapłacił jeszcze a za urządzenie zapłaci rząd. Skąd takie zamieszanie….. urządzenia tego typu są dziś „na wagę złota” i nie są dostępne. Grodzisk nawet jak będzie się starał pozyskać nowe urządzenie to za bardzo nie ma gdzie, bo tamto było jedno z ostatnich na rynku. Pozostaje zagranica, ale wiadomo jak jest, które państwo pozwoli obecnie na sprzedaż takich urządzeń do Polski.

  • Barbara pisze:

   Panowie na przygotowania mieli dużo czasu Zamiast nart Dudy i Szumowskiego było gromadzić terter maseczki kombinezony Teraz nie płakać Dobrze ze chwilowo zrezygnowali z limuzyn Oszusci

  • grzesek pisze:

   I to pokazuje amatorszczyznę władzy. Dlaczego to gmina chciała kupić sprzęt a nie rząd? Jakby gmina nie zamówiła sprzętu to rząd nie miał by komu go podebrać. Zapobiegliwość rządu jest na podłodze. Za mało testów, za mało masek, za mało płyny dezyfekującego. Wszystkeigo zamało a ledwie 280 chorych. Nieprzygotowani amatorzy.

  • Anonim pisze:

   Burmistrz z Pslu i wszystko jasne

   • JSC pisze:

    Bez przesady… tym można tłumaczyć np. zamrożenie budżetu Radomia, a tu jest raczej bałagan, bo np. heca z szpitalem w Łomży uderzył w nominata PIS’u.

 9. AnnaOS pisze:

  „W obecnej sytuacji zapotrzebowanie zgłosiła dyrektor Szpitala Zachodniego Krystyna Płukis, a gmina od razu zabezpieczyła środki na zakup sprzętu, ale ich nie wydała…”
  czytajmy po prostu

 10. Emma pisze:

  A chcecie aby tu wszyscy zjeżdżali się na te testy pragniecie takiego zagrożenia bo ja nie. Szpital wykonuje testy, tak wszyscy madralinscy z PO, sama jestem pracownikiem szpitala więc wiem i jestem na bieżąco. Najlepiej to gadać i pisać głupoty.

 11. Maks pisze:

  Maszyna miała być dla Szpitala Zachodniego i jego pacjentów. O RESZTĘ POTRZEBUJĄCYCH NIECH MARTWI SIĘ RZĄD, OD TEGO ON JEST. Jeśli rząd chce przeprowadzać testy dla innych osób niech ruszy DU..Ę i załatwi taką maszynę SAMODZIELNIE, znajdzie dla niej miejsce w dogodnej lokalizacji itp zamiast PRZEJMOWAĆ maszynę organizowaną dla Grodziska, przez władze Grodziska, bo ma takie prawo.
  LESZCZE I CIENIASY żerujące na tych co potrafią i chcą.

 12. tacho pisze:

  Sprzęt dotarł tutaj:
  „Jak informuje Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu sprzęt do badań diagnostycznych, w kierunku wirusa SARS-CoV-2 dotarł do lecznicy.”
  W lokalnych mediach ogłoszono to jako wielki sukces dyrekcji szpitala jak i pracowników szpitala. Tu cytat z portalu egrudziądz:
  – „Trzeba przyznać, że zdobycie takiego sprzętu w dzisiejszej sytuacji graniczy z cudem, nam się udało. !!! Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszej Dyrekcji i pracowników Laboratorium Mikrobiologicznego MAMY TO!!! Jest to świetna wiadomość dla Pacjentów trafiających do naszej placówki.” – czytamy na profilu grudziądzkiego Szpitala.

 13. Anonim pisze:

  Grodzisk Mazowiecki to rządy Pslu od 25 lat! Dramat

 14. Mami pisze:

  Czemu okoliczny sługa Boga czyli rydzyk nie pomógł???

  • duszogryz pisze:

   Do kościoła nie chodzą, pacierzy nie odmawiają i chcieliby pomocy Boskiej? A takiego ! niech im Merkel lub Unia pomaga, od Pana Boga nic się nie należy !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.