Grodzisk jest w pełni realizacji projektu dotyczącego inwestowania w zielono-niebieską infrastrukturę. Największą przeprowadzoną inwestycją była rewitalizacja placu Wolności, jest jednak wiele innych działań, o których urzędnicy opowiadali dziś na spotkaniu z dziennikarzami. Co najważniejsze, inwestowanie w ekologiczne rozwiązania czyni gminę nie tylko „zdrowszą”, lecz także ładniejszą.
Wspomniana wcześniej rewitalizacja placu Wolności zrealizowana została w ramach projektu pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, obszar programowy: Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków”. Inwestycja została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie „Miasto z klimatem”, dostała też „Kryształ przetargów publicznych 2022”.
Projekt zaś jest kontynuowany, aby wdrażać nowe i innowacyjne rozwiązania w przestrzeni publicznej. Jednym z nich są tzw. stołówka dla owadów. – Już rozpoczęliśmy tę inwestycję w Parku Skarbków, gdyż łąki antysmogowe są szalenie ważne dla środowiska, gdyż odpowiadają za tzw. fitoremedację, czyli wykorzystanie roślin do oczyszczania środowiska. Łąki kwietne działają jak lep, do których pył zawieszony w powietrzu po prostu się przykleja i jest przez rośliny na stałe zatrzymywany. Ponadto sadzimy nowe gatunki roślin, by zwiększać bioróżnorodność, zwiększa się też naturalnie liczba owadów zapylających – mówiła na dzisiejszym spotkaniu w Mediatece Katarzyna Marcinkowska, naczelnik wydziału kształtowania przestrzeni publicznych w grodziskim magistracie.
Ważnym elementem przedsięwzięcia będą też ogrody społeczne, które już wkrótce pojawią się przy każdej szkole w gminie. – Każda placówka oświatowa zostanie wyposażona w ogród społeczny. Do tej pory przez dwa lata aktywnie edukowaliśmy dzieci i dorosłych na tema postaw ekologicznych. A dzięki ogrodom społecznym zyskają oni ciekawą możliwość lekcji przyrody w terenie – dodała Marcinkowska.
Kolejnym działaniem, które – jak sama przyznała urzędniczka – gmina prowadzi delikatnie jest obsiewanie nową zielenią terenu przy ulicy Spółdzielczej wokół centrum kultury. – Chcemy odbetonować powierzchnie i posadzić w obrębie parkingu zieleń tam gdzie może ona być – podkreśla Katarzyna Marcinkowska. – W najbliższych tygodniach miasto posadzi również aż 10 tysięcy roślin przy ul. Zondka.
W ramach „odbetonowywania” centrum miasta mieszczą się również rewitalizacje terenów u zbiegu ul. Orzeszkowej i 3 Maja. – Na przebudowywanym skwerze znajdzie się dużo roślinności, nawierzchnia mineralna absorbująca wodę; będzie też przestrzeń do wypoczynku dla mieszkańców, w tym czytelnia plenerowa i drewniana książka, czyli półka z której będzie można sobie wziąć interesującą lekturę, a zostawić inną. Będą też stołówki i hotele dla owadów – powiada urzędniczka. Na drugim placu w tej lokalizacji również wybudowane zostaną „domki” dla owadów i miejsca, w których będą się posilać.
Dużo działań w ramach projektu obejmowało działania edukacyjne na temat ekologii, jak warsztaty dla dzieci czy ogólnospołeczna akcja kwiat za grat. Dzięki tej ostatniej udało się zebrać kilka ton elektroodpadów, które mieszkańcy chętnie przynosili w zamian za rośliny. Nie brakowało też pikników ekologicznych, dla mieszkańców. Warsztaty ekologiczne regularnie odbywają się w grodziskiej bibliotece. Urzędnicy zapowiedzieli też, że będzie kolejna odsłona Festiwalu Nauki i Pasji.
Warto wspomnieć, że projekt był impulsem to stworzenia strony zielony.grodzisk.pl, na której zamieszczane są bieżące informacje na temat realizacji przedsięwzięcia.
– Bardzo się cieszę, że pracują wokół mnie kobiety, bo są bardziej wrażliwe, mają większe poczucie estetyki, a z tym właśnie wiąże się dbałość o przyrodę. Powtarzam to z uporem maniaka: nie mieszkamy w wyjątkowo pięknym miejscu: nie mamy morza, nie mamy gór nie mamy wielkich rzek. Mamy tylko równą płaszczyznę i możemy na niej zadbać o piękną zieleń, bo jest kluczowa dla estetyki otoczenia. Czasem uda nam się wybudować wyjątkowo ładne budynki, ale z tym jak wiemy różnie bywa. Dlatego bardzo się cieszę, że mam wokół siebie osoby, które dbają o to żeby zieleń w Grodzisku była piękna. Bardzo za to dziękuję – powiedział Grzegorz Benedykciński burmistrz Grodziska.
Wiceburmistrz Tomasz Krupski podkreślił z kolei, że projekt pozostawia po sobie trwały ślad nie tylko w przestrzeni publicznej, lecz także może tylko pozytywnie odcisnąć się w świadomości mieszkańców. – Ten projekt pozostawia nie tylko trwały ślad przyrodniczy wokół nas, lecz także ślad w naszych głowach. Ten proces musi istnieć, abyśmy pozostawali w stałym kontakcie z mieszkańcami i pozyskiwali od nich informacje. Na tej podstawie zaś tworzymy politykę środowiskową i staramy się trafiać do mieszkańców z działaniami proekologicznymi, które są potrzebne i dobrze odbierane – powiedział zastępca burmistrza Grodziska.
Warto dodać, że koszt całego projektu to ponad 6,2 mln zł, z tego aż 85 procent stanowi dofinansowanie.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
W pobliżu stacji PKP w Żyrardowie doszło przed godziną 19.00 doszło tragicznego wypadku. Pociąg dalekobieżny śmiertelnie potrącił człowieka.
W Książenicach doszło do dramatycznego zdarzenia. Kierujący pojazdem mężczyzna zasłabł podczas jazdy ulicą Mazowiecką w kierunku Grodziska Mazowieckiego. Na miejscu trwa resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a zdarzenie powoduje poważne utrudnienia w ruchu.
Od końca marca żabiowolska gmina pełni funkcję operatora w najnowszej odsłonie popularnego programu priorytetowego „Czyste powietrze”. To ważna zmiana, która przynosi mieszkańcom nowe możliwości i ułatwienia w staraniu się o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.
Siatkarze Sparty Grodzisk Mazowiecki zwierają szeregi przed najbliższym weekendem. Oto bowiem w dniach od 25 do 27 kwietnia rozegrają w Słupcy turniej półfinałowy w play-offach o awans do pierwszej ligi. Do zmagań finałowych awansują dwie najlepsze ekipy podczas tych zawodów.
Grodziscy policjanci podsumowali dla nas długi weekend świąteczny na drogach powiatu. Na szczęście obyło się bez wypadków, za to nie brakowało kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy w stanie nietrzeźwości.
Piłkarze grodziskiej Pogoni przegrali na wyjeździe z Olimpią Grudziądz 1:2 i tym samym nie wykorzystali okazji, aby oddalić się od rywali do bezpośredniego awansu.
Grodziski Zakład Wodociągów i Kanalizacji poinformował o zaplanowanym na jutro wyłączeniu wody na terenie gminy.
Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z pierwszych ważnych decyzji podejmowanych przez młodego człowieka. Bywa to także stresujący moment dla rodziców, którzy zastanawiają się, która opcja będzie najlepsza dla ich dzieci. Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy warto przyjrzeć się różnym możliwościom i zweryfikować głęboko zakorzenione stereotypy – także ten, że liceum to jedyna droga dla ambitnych. Ścieżka prowadząca przez szkołę techniczną, choć nie zawsze doceniana, jest bowiem często bardziej przyszłościowa niż kształcenie ogólne w liceum.
21 373
09-04-2025
21 373
09-04-2025
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.