
Około 6700 mkw łąk kwietnych znajdujących się na terenie grodziskiego Parku Skarbków przejdzie rewitalizację. Miasto podpisało umowę z wykonawcą.
Grodzisk Mazowiecki otrzymał 4,5 mln zł na realizację zadania „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim”. Jest ono współfinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, obszar programowy: Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków. W jego ramach miasto zrealizowało lub realizuje takie inwestycje jak przebudowa placu Wolności, budowa parków kieszonkowych przy ul. Orzeszkowej i Westfala, wykonanie nasadzeń przy ul. Zondka, a także zazielenienie, wsparcie bioróżnorodności, retencję wód na skwerze przy skrzyżowaniu ul. E. Orzeszkowej z ul. 3 Maja”.
Teraz miasto rozstrzygnęło kolejne postępowanie w ramach inwestycji w zielono-niebieską infrastrukturę. Wiceburmistrz Tomasz Krupski podpisał dziś umowę z wykonawcą, firmą Państwo Łąka na rewitalizację łąk kwiatowych w Parku Skarbków.
Zadanie obejmuje wykonanie tzw. stołówki dla owadów, czyli w praktyce rewitalizację łąk kwietnych o powierzchni min. 6700 mkw. Zamówienie obejmuje takie prace jak m.in. koszenie, sprzątanie, równanie i kształtowanie terenu (teren powinien być obniżony względem ciągów komunikacyjnych o 2-4 cm, aby umożliwić spływ wód opadowych), uprawę terenu glebogryzarką, sprawdzenie pH i ewentualne wapnowanie, wysiew powierzchniowy, wałowanie terenu, dostawę wraz z montażem domków dla owadów i małych zwierząt oraz wypielenie niepożądanych gatunków roślin.
Dodatkowo wykonawca będzie zobowiązany do pielęgnacji zieleni przez 24 miesiące od odbioru końcowego.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Policjanci z Żyrardowa zabezpieczyli w jednym z mieszkań na terenie miasta 1,5 kg amfetaminy. Podczas akcji zatrzymano dwóch mężczyzn.
We wtorkowy poranek doszło do awarii urządzeń infrastruktury kolejowej na linii skierniewickiej. Pociągi mogą być opóźnione.
Choć tegoroczny, 34. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dopiero przed nami, to już w miniony weekend grodziska społeczność miała okazję do pokazania, jak wielkie i jak waleczne ma serca. A to za sprawą pierwszej w historii inicjatywy pod hasłem: „WOŚP-owy Dzień Sportu w Grodzisku”. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Niedzielny pożar budynku Monaru w Budach Zosinych zaangażował do akcji gaśniczej kilkanaście zastępów straży pożarnej z regionu, m.in. z OSP Żelechów i OSP Międzyborów. Dzięki uprzejmości strażaków właśnie publikujemy poniżej kilka zdjęć z niedzielnych działań...
Do groźnie wyglądającego zderzenia doszło w poniedziałek wczesnym popołudniem na ul. Nadarzyńskiej. Z ustaleń policji wynika, że kierowca audi stracił panowanie nad pojazdem zderzył się z inną osobówką, a następnie wjechał w ogrodzenie przydrożnej posesji.
Od rana ekipy techniczne grodziskiego zakładu wodociągów i kanalizacji pracują nad usunięciem awarii sieci, która wymusiła zarazem odcięcie wody do części mieszkańców Grodziska na pół dnia.
Poranne podróże koleją odbywają się dziś z utrudnieniami. Pasażerowie na linii skierniewickiej muszą przygotować się na spore opóźnienia pociągów Kolei Mazowieckich. Z powodu usterki technicznej jednego ze składów, ruch pociągów odbywa się z problemami, co wpływa na cały harmonogram jazdy.
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” ma powody do świętowania. W siedzibie zespołu w Otrębusach oficjalnie otwarto zmodernizowany budynek bursy oraz powiększony parking. Inwestycje, które pochłonęły łącznie ponad 13 mln zł, zostały sfinansowane z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.