reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

02

12 2014

EN95 wróci na tory dopiero w marcu


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

EN95 wróci na tory dopiero w marcu - Grodzisk News


PESA Bydgoszcz wciąż nie uporała się z naprawą rewizyjną pociągu EN95 Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Skład miał wrócić do Grodziska po wakacjach, zanosi się jednak na to, że wróci w marcu.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W styczniu tego roku WKD ogłosiła przetarg na naprawę poziomu czwartego wraz z modernizacją składu EN95. Prace mają bardzo szeroki zakres techniczny. Oprócz modernizacji dachu całej jednostki, zabudowy nowej aparatury elektrycznej zmieniającej system zasilania jednostki z 600V na 3 kV, zabudowy kamer szlakowych, zmiany zasilania grzejników, wykonywana jest również wymiana pokryć tapicerskich siedzeń. W pociągu tym znajdą się również urządzenia do łączności bezprzewodowej WiFi. Do postępowania stanął jedynie producent tego pociągu, czyli bydgoska PESA. Termin zakończenia prac wyznaczono na 27 września 2014 r. Dziś już wiadomo, że zostanie on przesunięty o kilka miesięcy.

Czemu tak się stało zapytaliśmy u źródła, czyli w firmie PESA Bydgoszcz. ? To najpoważniejszy zakres modernizacji tej jednostki od dnia przekazania do eksploatacji. Przypominamy, że pojazd został zaprojektowany i wybudowany w 2004 roku. Wówczas to była konstrukcja ponadczasowa. Dzisiaj natomiast, największym wyzwaniem dla naszego zespołu jest przejście na napięcie zasilania 3000V ? mówi Michał Żurowski, rzecznik prasowy PESY. ? Dobór właściwych urządzeń elektrycznych i umiejscowienie ich na dachu jednostki wymaga, ze względów bezpieczeństwa ponownego przeliczenia wytrzymałości konstrukcji. Nowe urządzenia z uwagi na swoje gabaryty zwiększają wymiary skrajni pojazdu względem skrajni z 2004 roku, czyli tej w oparciu, o którą pojazd był wybudowany. Musimy ponownie dokonać przeliczeń skrajni pojazdu, opracować zmiany konstrukcyjne przygotować dokumentację. Zakres prac jest cały czas dynamiczny i wykracza poza ramy podpisanej umowy i zakresu przeglądu P4 ? dodaje.

Kiedy więc pociąg trafi do Grodziska? ? Po wymaganej modernizacji musimy przeprowadzić test pod napięciem 3 kV. Jesteśmy cały czas w kontakcie z WKD. Szacujemy, że w marcu 2015 przekażemy pojazd ponownie do eksploatacji ? podkreśla Żurowski.

Pociąg EN95 to jedyny tego typu pojazd wyprodukowany przez PESĘ Bydgoszcz. Czteroczłonowy skład od 10 lat jeździ po torach Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Przewoźnik planował zakup kolejnych 14 pociągów o podobnych parametrach i nawet ogłosił przetarg, ale ostatecznie do tego nie doszło ze względu na zbyt duże koszty. Kilka lat później ogłoszono kolejne postępowanie, którego efektem są składy EN97.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.