TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

05

02 2015

Budżet obywatelski? Tak, ale później


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Wzorem Grodziska i Milanówka, Podkowa Leśna zamierza wprowadzić budżet partycypacyjny. Początkowe plany mówiły o przygotowaniu projektu takiego rozwiązania do połowy bieżącego roku, ale uległy one zmianie. 


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Pod koniec ubiegłego roku poprzednia jeszcze kadencja podkowiańskich władz podpisała z Fundacja Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze umowę na udział w bezpłatnym projekcie przygotowującym urzędników do przygotowania budżetu partycypacyjnego. Zgodnie z założeniami samorząd miał być gotów do wykonania zarysu budżetu w czerwcu tego roku. Po objęciu kierownictwa nad magistratem Artur Tusiński uznał jednak, elementy projektu nie do końca pasują do specyfiki Podkowy Leśnej. ? Pani coach szkoląca w ramach projektu mówi o zasadach współpracy na linii: organizacje pozarządowe ? samorząd w kontekście budżetu gminy, a taki mechanizm funkcjonuje u nas od dawna. Mieszkańcy i organizacje zgłaszali do tej pory radzie miejskiej potrzeby inwestycyjne, tyle że nierzadko głosy te były pomijane ? mówi burmistrz. ? W naszym zamyśle budżet partycypacyjny ma być tworem włączającym w proces decyzyjny jak najwięcej obywateli ? dodaje.

Podkowiański włodarz twierdzi, że przygotowanie właściwie i jak najsprawniej działającego budżetu obywatelskiego wymaga przeprowadzenia licznych zmian proceduralnych, w tym kwestii dotyczących prawa miejscowego. ? Będziemy te sprawy regulować odpowiednimi uchwałami. Model budżetu obywatelskiego w moim przekonaniu powinien obejmować jak najwięcej jednostkowych mieszkańców. To nie jest element, o którym powinny decydować organizacje społeczne, lecz każdy Podkowianin z osobna ? zaznacza Tusiński. ? Chcemy zrobić to dobrze i przede wszystkim na miarę potrzeb naszej gminy. Myślę, że ten i następny rok powinniśmy poświęcić na wypracowanie właściwych rozwiązań dla budżetu obywatelskiego. Tak, aby od początku 2017 roku funkcjonował jak należy ? wyjaśnia.

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.