TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

05

02 2015

Budżet obywatelski? Tak, ale później


Grodzisk News


Budżet obywatelski? Tak, ale później - Grodzisk News


Wzorem Grodziska i Milanówka, Podkowa Leśna zamierza wprowadzić budżet partycypacyjny. Początkowe plany mówiły o przygotowaniu projektu takiego rozwiązania do połowy bieżącego roku, ale uległy one zmianie. 


reklama Grodzisk Mazowiecki

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Pod koniec ubiegłego roku poprzednia jeszcze kadencja podkowiańskich władz podpisała z Fundacja Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze umowę na udział w bezpłatnym projekcie przygotowującym urzędników do przygotowania budżetu partycypacyjnego. Zgodnie z założeniami samorząd miał być gotów do wykonania zarysu budżetu w czerwcu tego roku. Po objęciu kierownictwa nad magistratem Artur Tusiński uznał jednak, elementy projektu nie do końca pasują do specyfiki Podkowy Leśnej. ? Pani coach szkoląca w ramach projektu mówi o zasadach współpracy na linii: organizacje pozarządowe ? samorząd w kontekście budżetu gminy, a taki mechanizm funkcjonuje u nas od dawna. Mieszkańcy i organizacje zgłaszali do tej pory radzie miejskiej potrzeby inwestycyjne, tyle że nierzadko głosy te były pomijane ? mówi burmistrz. ? W naszym zamyśle budżet partycypacyjny ma być tworem włączającym w proces decyzyjny jak najwięcej obywateli ? dodaje.

Podkowiański włodarz twierdzi, że przygotowanie właściwie i jak najsprawniej działającego budżetu obywatelskiego wymaga przeprowadzenia licznych zmian proceduralnych, w tym kwestii dotyczących prawa miejscowego. ? Będziemy te sprawy regulować odpowiednimi uchwałami. Model budżetu obywatelskiego w moim przekonaniu powinien obejmować jak najwięcej jednostkowych mieszkańców. To nie jest element, o którym powinny decydować organizacje społeczne, lecz każdy Podkowianin z osobna ? zaznacza Tusiński. ? Chcemy zrobić to dobrze i przede wszystkim na miarę potrzeb naszej gminy. Myślę, że ten i następny rok powinniśmy poświęcić na wypracowanie właściwych rozwiązań dla budżetu obywatelskiego. Tak, aby od początku 2017 roku funkcjonował jak należy ? wyjaśnia.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.