TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

07

09 2023

Artystyczny mural przyozdobił budynek w Podkowie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Urząd Miasta Podkowa LeśnaArtystyczny mural przyozdobił budynek w Podkowie - Grodzisk News


Podkowa Leśna może pochwalić się nową grafiką, która przy ozdobiła ścianę budynku „Społem” Lipowej i Jana Pawła II. Mural został wykonany w ramach budżetu obywatelskiego i przestawia postaci ważne w historii miasta ogrodu.


Na muralu możemy zobaczyć m.in. Annę i Jarosława Iwaszkiewiczów, ks. Leona Kantorskiego oraz Stanisława Lilpopa, a także Pałacyk Kasyno czy Muzeum w Stawisku.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Mural został przygotowany przez artystów z formacji takie.pany. Jarosław i Anna Iwaszkiewiczowie na trwałe związani są z Podkową poprzez majątek w nieodległym Stawisku, który de facto kupił dla córki Stanisław Wilhelm Lilpop.

To on zresztą jest współzałożycielem Podkowy Leśnej. Po odzyskaniu niepodległości, gdy spółka „Siła i Światło” SA przystąpiła do budowy kolei elektrycznej Warszawa – Grodzisk Mazowiecki (EKD), Lilpop przekonał dyrektora finansowego spółki do przeprowadzenia linii przez tereny Podkowy Leśnej i jednocześnie stworzenia spółki pod nazwą «Miasto Ogród Podkowa Leśna». 

Trzecia ze wspomnianych wyżej postaci to ksiądz Leon Kantorski, mieszkaniec Podkowy i wieloletni proboszcz tamtejszej parafii. Był prekursorem wprowadzenia do liturgii w polskim kościele nowoczesnej muzyki rockowej, to właśnie w jego parafii miało miejsce premierowe wykonanie Mszy beatowej „Pan przyjacielem moim” w wykonaniu zespołu Czerwono-Czarni skomponowanej przez Katarzynę Gärtner. Prócz posługi kapłańskiej wpierał działalność opozycyjną w czasach PRL-u. W ogrodzie przykościelnym ustawił pierwszy w Polsce pomnik katyński nazwany Kalwarią Polską.

Tymczasem poniżej zobaczycie zdjęcia nowego muralu.

Artystyczny mural przyozdobił budynek w Podkowie - Grodzisk News
Artystyczny mural przyozdobił budynek w Podkowie - Grodzisk News
Artystyczny mural przyozdobił budynek w Podkowie - Grodzisk News
Artystyczny mural przyozdobił budynek w Podkowie - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Bardzo ładnie wygląda.

wojak33
07-09-2023 16:52
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.