04 03 2015

Kilka milionów na dworek

04.03.2015, godz.: 12:14
Kilka milionów na dworek
fot. Krzysztof Lorant/Wikipedia

Być może już w przyszłym roku Dworek Chełmońskiego w Adamowiźnie będzie prezentował się okazale nie tylko w zimowej scenerii. Grodziska gmina szykuje się bowiem do kompleksowej modernizacji obiektu oraz terenów wokół niego. Inwestycja może kosztować nawet pięć milionów złotych.

Dworek dr. Mateusza Chełmońskiego, brata malarza Józefa Chełmońskiego, to jeden z ważniejszych zabytków na terenie gminy. Jest wybitnym przykładem tzw. stylu dworkowego. Został zbudowany w sąsiedztwie sztucznego stawu na rzece Mrownie według projektu Witolda Pokrowskiego w 1930 roku. Po drugiej stronie stawu znajduje się przeszło dwuhektarowy park ze starodrzewiem określanym jako „Dęby Chełmońskiego”.

Do 1939 r. park znajdował się w rękach rodziny Chełmońskich, później zajmowali go różni najemcy, następnie na jakiś czas obiekt powrócił do właścicieli, a obecnie dworek wraz parkiem należy do gminy. W roku 2013 podjęto decyzję restauracji całego kompleksu. Powstał projekt rewitalizacji, oszacowano także całkowity koszt inwestycji na kilka milionów złotych, z czego w przypadku pozyskania dofinansowania unijnego koszt własny gminy miałby wynieść ponad milion.

Jak dziś wygląda sprawa inwestycji? – Czekamy na ogłoszenie stosownego konkursu na dofinansowanie z Unii. Na ten moment trudno powiedzieć, kiedy moglibyśmy ruszyć z rewitalizacją, ale chcielibyśmy rozpocząć działania w przyszłym roku – podkreśla Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska. – Zamierzamy zrealizować kompleksowy remont budynku wewnątrz i na zewnątrz, wymienić instalacje elektryczną i wodociągową, a także zrewitalizować park i wybudować bulwar wzdłuż rzeki Mrowny. Wstępnie szacujemy, że może to kosztować około 4–5 milionów, dlatego tak ważna jest dla nas dotacja – mówi grodziski włodarz.

Docelowo dworek w Adamowiźnie ma się stać miejscem, w którym można by organizować różne imprezy o nieco bardziej kameralnym charakterze.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata