TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

11

11 2023

Tak będzie wyglądać grodziski deptak po odnowie. Znamy szczegóły przedsięwzięcia!


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Urząd Miasta Grodzisk Maz./WizualizacjaTak będzie wyglądać grodziski deptak po odnowie. Znamy szczegóły przedsięwzięcia! - Grodzisk News


Po gruntownej rewitalizacji grodziskiego placu Wolności coraz częściej wśród mieszkańców słychać pytania, co z odnową oblicza pozostałej części deptaka – pomiędzy ulicami Spółdzielczą a 1 Maja. Jako pierwsi prezentujemy dziś obszernie plany tej inwestycji i pokazujemy wizualizacje.


Grodzisk dysponuje już dokumentacją projektową, na podstawie której przeprowadzona zostanie tzw. rewaloryzacja deptaka na ul. 11 Listopada. Docelowo inwestycja ma być podzielona na dwie części. W pierwszym etapie nowe oblicze zyska odcinek deptaka od Spółdzielczej do ul. Zondka; w drugim zaś budowniczowie zabiorą się za przebudowę odcinka od Zondka do 1 Maja. W ramach inwestycji rewaloryzację przejdzie również teren wokół pomnika Józefa Chełmońskiego.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Projekt nie przewiduje zmiany sposobu użytkowania terenu, jego przeznaczenia ani programu użytkowego; projektowane zmiany dotyczą jedynie rewaloryzacji tej publicznej przestrzeni, mającej na celu podniesienie jej prestiżu, funkcjonalności czy standardu użytkowego poprzez zastosowanie materiałów i elementów wyposażenia wnętrza urbanistycznego o wysokiej jakości. Wyższa jakość przestrzeni ma się przełożyć na wyższą jakość jej użytkowania dla mieszkańców oraz odwiedzających Grodzisk Mazowiecki turystów – czytamy w dokumentacji, na podstawie której prowadzone będą prace budowlane.

Projekt przewiduje rekompozycję układu komunikacyjnego ulicy i deptaka, w związku z czym przewidziano demontaż istniejących nawierzchni i małej architektury, zabezpieczone zostaną także drzewa w bezpośrednim sąsiedztwie prac – tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Nowa nawierzchnia dla pieszych i rowerzystów zostanie wykonana z materiałów różnego typu. Będzie to bazaltowa i granitowa kostka brukowa, różnego typu i grubości płyty kamienne. Ze specjalnego kamienia wykonane będą także siedziska dla spacerowiczów. W ciągu ul. 11 Listopada wyróżnią się również przejścia dla pieszych oraz „pasy ruchu” dla rowerzystów. Jeden z nich znajdzie się w śladzie historycznego przebiegu torów kolejki EKD. Wzdłuż całego deptaka zorganizowane na nowo zostaną zieleńce z drzewami oraz zielenią niską.

Odprowadzenie wód opadowych zapewni odwodnienie liniowe za pomocą spadków do projektowanego systemu retencji wody deszczowej i istniejącej kanalizacji deszczowej. Co ważne w tych rozwiązaniach, miasto położy nacisk na odzysk deszczówki do ponownego nawodnienia ziemi i roślin. – Mówimy tu o rozwiązaniach takich, jak w przypadku placu Wolności, w którym nawet 80 procent wód opadowych jest ponownie wykorzystane do nawodnienia gruntu i roślin – podkreśla Katarzyna Marcinkowska z grodziskiego magistratu.

Jednocześnie w przestrzeniach wokół drzew na deptaku wykonawca zastosuje nawierzchnię mieszaniny kruszyw mineralnych utwardzonych za pomocą żywicy epoksydowej. Jest odporna na uszkodzenia, a jednocześnie swobodnie przepuszcza wodę.

– Ze względu na planowaną według odrębnego opracowania przebudowę chodników ul. Obrońców Getta i ul. Żwirki i Wigury – przewidziano zastosować tam płyty specjalne z elementów betonowych – czytamy w opracowaniu projektowym.

Projekt zakłada aranżację niektórych zieleńców na terenie deptaka w formie kamiennych gazonów pełniących również funkcję siedzisk. Jeśli idzie o miejsca siedzące, to ciekawą ich aranżację zaprojektowano wokół pomnika Józefa Chełmońskiego. – Wokół pomnika przewidziano instalację kamiennych elementów zamykających przestrzeń najbliższego sąsiedztwa pomnika i tworzących przestrzeń dla aranżacji ‘trójwymiarowego obrazu’ czyli instalacji rzeźb kuropatw na mineralnej nawierzchni oraz zieleńca z drzewami iglastymi oraz nowymi nasadzeniami – czytamy w specyfikacji.

Wzdłuż deptaka zainstalowanych zostanie też 40 opraw oświetleniowych na 20 latarniach stylizowanych na latarnie gazowe; pojawi się 30 ławek z oparciami, dwadzieścia koszy na śmieci, 40 stojaków na rowery. Chodnik zostanie odgraniczony od części „jezdnej” metalowymi słupkami.

Pomnik Chełmońskiego ma być wieczorem i nocą oświetlony dwoma kierunkowymi lampami LED-owymi. Jako element ostrzegawczy przed przejściami dla pieszych na wysokości ulic 1 Maja, Zondka, Limanowskiego, w nawierzchni chodnika przewidziano zamontowanie linii świetlnych.

Pozostaje pytanie: kiedy realizacja inwestycji. – Nie ukrywam, że przeprowadzenie tego przedsięwzięcia uzależniamy od możliwości pozyskania dotacji zewnętrznych. Są jednak szanse, że w nowym roku pojawi się kilka programów przewidzianych do finansowania właśnie tak dużych zadań, jak nasze. Jeśli to się uda, zaczniemy działać – zapowiada w rozmowie z nami Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska.

[Aktualizacja]
Warto na koniec dodać, że deptak ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Tak będzie wyglądać grodziski deptak po odnowie. Znamy szczegóły przedsięwzięcia! - Grodzisk News
Tak będzie wyglądać grodziski deptak po odnowie. Znamy szczegóły przedsięwzięcia! - Grodzisk News
Tak będzie wyglądać grodziski deptak po odnowie. Znamy szczegóły przedsięwzięcia! - Grodzisk News
Tak będzie wyglądać grodziski deptak po odnowie. Znamy szczegóły przedsięwzięcia! - Grodzisk News
Tak będzie wyglądać grodziski deptak po odnowie. Znamy szczegóły przedsięwzięcia! - Grodzisk News
Tak będzie wyglądać grodziski deptak po odnowie. Znamy szczegóły przedsięwzięcia! - Grodzisk News
Tak będzie wyglądać grodziski deptak po odnowie. Znamy szczegóły przedsięwzięcia! - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Odpowiadasz na

Piękny będzie grodziski deptak. Szkoda tylko , że osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich nie mogą wejść do większości sklepów na deptaku zrobić zakupy, bo wszędzie schody, można by przy gruntownej rewitalizacji grodziskiego placu Wolności pomyśleć o zlikwidowaniu barier architektonicznych. No cóż chociaż będą mogły pospacerować.
Sawicki Remigiusz webmaster Milanówek Niepełnosprawni.


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.