30 04 2020

Grodzisk jednak przekaże dane mieszkańców? Jest oświadczenie burmistrza

30.04.2020, godz.: 13:35
Grodzisk jednak przekaże dane mieszkańców? Jest oświadczenie burmistrza
fot. Mariusz Kordel

W grodziskiej społeczności nie milkną dyskusje na temat przekazania przez gminę danych ze spisu wyborców na potrzeby przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. Na razie Grodzisk nie przekazał tych informacji Poczcie Polskiej, ale niewykluczone, iż będzie musiał to zrobić.

Oświadczenie w tej sprawie wydał przed chwilą burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński. Treść komunikatu przytaczamy poniżej w pełnym brzmieniu.


Szanowni Państwo,

w związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi przekazania danych osobowych mieszkańców gminy Grodzisk Mazowiecki Poczcie Polskiej, informuję o aktualnym stanie działań:

24 kwietnia powiadomiliśmy, że dane osobowe mieszkańców nie zostały przekazane. Przekazania danych odmówiłem, ponieważ pismo Poczty Polskiej, które wpłynęło do Urzędu Miejskiego w dniu 23 kwietnia 2020 r., nie zawierało koniecznych podpisów, a więc nie stanowiło podstawy do przekazania danych osobowych zgodnie z obowiązujących prawem.

W dniu 24 kwietnia 2020 r. wpłynęło kolejne pismo Poczty Polskiej, tym razem podpisane i zawierające jako załącznik stosowną decyzję Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. W związku z powyższym zleciłem niezależnym kancelariom prawnym, obsługującym naszą gminę, sporządzenie opinii w zakresie legalności przekazania Państwa danych i możliwych do podjęcia działań. Opinie te jednoznacznie wykazały, że gmina musi przekazać dane wyborców Poczcie Polskiej.

Wykonując nałożony obowiązek rozpoczęliśmy przygotowania do przekazania danych, w trakcie których – w dniu 28 kwietnia – pracownicy Urzędu Miejskiego stwierdzili, że adres podany w piśmie Poczty Polskiej, na który dane mają być przesłane, różni się od adresu podanego w książce adresowej ePUAP.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo danych osobowych, za które gmina ponosi odpowiedzialność, zwróciliśmy się do Poczty Polskiej o wskazanie prawidłowego adresu. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi, zawierającej zweryfikowany, bezpieczny adres, na który moglibyśmy dane przekazać.

Reasumując, obecnie dane nie zostały przekazane i nie będą dopóki nie będziemy mieć gwarancji bezpieczeństwa.

Grzegorz Benedykciński,

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego

💬︎ 7

Dodaj Komentarz

7 odpowiedzi na “Grodzisk jednak przekaże dane mieszkańców? Jest oświadczenie burmistrza”

 1. Anonim pisze:

  a straży miejskiej tenże urząd przekazuje i to jest zgodne z prawem?

 2. ……. a jak się mają te opinie NIEZALEŻNYCH KANCELARII PRAWNYCH ( których ???, nie powinno to być żadną tajemnicą)
  do opinii równie niezależnych kancelarii prawnych na podstawie których ,Prezydenci miast trochę większych od Grodziska (m.in.WARSZAWY,GDAŃSKA,KATOWIC,KRAKOWA,POZNANIA,WROCŁAWIA,SZCZECINA,RZESZOWA,LUBLINA,
  BIAŁEGOSTOKU), czyli miast należących do UNII METROPOLII POLSKICH, odmówili przesłania danych swoich mieszkańców z powodu braku podstaw prawnych tj. właściwej ustawy…….???

 3. Obywatel Krak Andrzej pisze:

  Działania i żądania władz, specustawa, przejęcie kompetencji PKW w kwestii przeprowadzenia wyborów są w sprzeczności z Konstytucją i RODO i na to nie potrzebne są opinie ekspertów. Panie Burmistrzu nie dostanie Pan już mojego głosu w przyszłości , jeśli moje dane zostaną udostępnione, już wcześniej osobnym pismem zastrzegałem że się na to nie zgadzam.

 4. Kolega pisze:

  Odwagi deweloperze !!!

 5. Emil Masłowski pisze:

  Pracownik firmy kompletującej pakiety wyborcze zarażony koronowirusem. Kto naszym spadkobiercom będzie wypłacał odszkodowanie? Poczta Polska? Państwo Polskie? Czy gmina Grodzisk Mazowiecki?

  Zielony, pięciolistny Tygrys polecił wójtom/burmistrzom, członkom PSL udostępnić spisy wyborcze – to je zieloni burmistrzowie przekazują do instytucji z wyborami nie mającymi nic wspólnego.

  A tyle było zapowiedzi – spisów nie oddamy. I jak wyszło?

  • JSC pisze:

   (…)A tyle było zapowiedzi – spisów nie oddamy. I jak wyszło?(…)
   O tak:
   (…)Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi, zawierającej zweryfikowany, bezpieczny adres, na który moglibyśmy dane przekazać.(…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.