28 03 2020

W nocy zmiana czasu na letni

28.03.2020, godz.: 18:44
W nocy zmiana czasu na letni
Fot. Pixabay

Podczas najbliższej nocy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Będziemy spać o godzinę krócej.

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Przesunięcie zegarków o godzinę ma lepiej dopasowywać czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Jako pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy w czasie I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 r. zegarki przesunięto o godzinę do przodu, a 1 października tego samego roku o godzinę do tyłu. Niedługo potem pomysł przyjął się w Wielkiej Brytanii. Obecnie zmianę tę stosuje się w ponad 70 krajach świata. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919 roku, ale nieprzerwanie stosuje się ją dopiero od 1983 r.

W tym roku zmiana czasu na letni przypada w nocy z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca. Oznacza to, że za kilka godzin przestawimy zegarki z godz. 2.00 na 3.00.

Zmiana czasu zostanie zniesiona?
Komisja Europejska może wkrótce zakazać państwom UE przestawiania zegarków w zimie i lecie. To rezultat konsultacji publicznych, w których zdecydowana większość mieszkańców – spośród 4,6 mln biorących udział w ankiecie – opowiedziała się za tym, aby nie obowiązywała zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Okazuje się, że właśnie takiego rozstrzygnięcia oczekuje ponad 80 procent respondentów.

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “W nocy zmiana czasu na letni”

  1. JSC pisze:

    (…)Zmiana czasu zostanie zniesiona?(…)
    Pytanie nie brzmi czy tylko kiedy… z tego co wiem to ma być w przyszłym roku… https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zmiana-czasu-2019-Kiedy-ostatni-raz-przestawimy-zegarki-7732911.html tylko nie wiadomo, który czas ma się ostać. Osobiście optuję za letnim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata