29 03 2020

Media: Zakaz publicznych wypowiedzi lekarzy ws. koronawirusa. Było pismo z ministerstwa

29.03.2020, godz.: 10:40
Media: Zakaz publicznych wypowiedzi lekarzy ws. koronawirusa. Było pismo z ministerstwa
fot. Pixabay

W piątek media obiegła informacja o piśmie wystosowanym przez sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia – Józefę Szczurek-Żelazko do lekarzy konsultantów wojewódzkich, w którym resort zakazuje medykom publicznego wypowiadania się na temat epidemii koronawirusa. Ministerstwo odpowiedziało.

O sprawie pisma poinformował internetowy serwis „Gazety Wyborczej”. W artykule (tutaj) zamieszczono skan pisma rozesłanego do lekarzy konsultantów. Można w nim przeczytać: „W związku z pojawianiem się w przestrzeni publicznej różnych opinii wydawanych przez konsultantów wojewódzkich dotyczących koronawirusa SARS CoV-2, odpowiedzialnego za epidemię COVID-19, proszę o zobowiązanie konsultantów wojewódzkich w reprezentowanych przez Państwa dziedzinach do zaprzestania samodzielnego wydawania ww. opinii”.

I dalej, że: „Opinie na temat sytuacji epidemiologicznej, zagrożenia dla przedstawicieli kadr medycznych w danych dziedzinach medycyny czy w obrębie danej grupy zawodowej, jak również sposobów zabezpieczania osobistego przed zakażeniem, powinni wydawać jedynie Państwo jako konsultanci krajowi po wcześniejszej konsultacji z Ministrem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. Tylko takie działanie zapewni przekazywanie informacji merytorycznie prawidłowych i jednolitych oraz nie będzie przyczyną do nieuzasadnionego wzniecania niepokoju w środowisku medycznym”.

Ministerstwo Zdrowia skomentowało sprawę o czym napisał z kolei serwis Onetu. Z komentarza dowiadujemy się, że pismo zostało wystosowane „w  związku z pojawianiem się w przestrzeni medialnej różnych i niestety niejednokrotnie sprzecznych opinii oraz zaleceń związanych z koronawirusem, które wypowiada część konsultantów wojewódzkich”. Samo zaś pismo „miało na celu zapewnienie przekazywania informacji merytorycznie prawidłowych i jednolitych oraz uniknięcie nieuzasadnionego wzniecania niepokoju”.

Cały tekst tutaj.

1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Media: Zakaz publicznych wypowiedzi lekarzy ws. koronawirusa. Było pismo z ministerstwa”

  1. kajcia pisze:

    Dla mnie to jest porażka co się teraz dzieje.Madry człowiek który realnie ocenia sytuację traci możliwość wypowiedzi. Wszystko żeby przeprowadzić wybory .Zaburzony rząd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata