Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie się wiązała ze zmianą miejsca zamieszkania wielu rodzin zamieszkujących teren planowanej inwestycji. Jednak, nowej lokalizacji prawdopodobnie będzie też musiała szukać Fundacja „Kraina Zwierząt”.
Fundacja Kraina Zwierząt, jak podkreślają jej założyciele, powstała z miłości do zwierząt i z wiary, że dzięki potędze ludzi o dobrych sercach można zmienić na lepsze los wielu skrzywdzonych, chorych i porzuconych istot. Niestety od jakiegoś czasu boryka się ona ze sporymi problemami. Z powodu pandemii i związanym z niej kryzysem, pojawiły się problemy finansowe, natomiast na horyzoncie jest jeszcze większy problem – konieczność zmiany lokalizacji z powodu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Właścicielka dzierżawionego przez nas gospodarstwa, na skutek straty znacznej części swoich dochodów, została zmuszona do jego sprzedaży, więc już od jakiegoś czasu czyniłyśmy starania, aby kupić tę nieruchomość rolną, na której z wielkim wysiłkiem stworzyłyśmy azyl dla pokrzywdzonych zwierząt – mówi Marta Olszewska, prezes Fundacji. – Zanim rozpoczęłyśmy inwestować swoje oszczędności w przystosowanie tego zrujnowanego gospodarstwa dla potrzeb naszych podopiecznych, wielokrotnie upewniałyśmy się w Urzędzie Gminy w Baranowie, czy ta działka znajduje się w strefie planowanego CPK. Za każdym razem otrzymywałyśmy przeczącą odpowiedź. Kiedy tylko (dzięki ofiarnemu wsparciu darczyńców) udało nam się zebrać kwotę w wysokości 150 tys. zł, jakiej zażyczyła sobie właścicielka, wystąpiłyśmy zgodnie z przepisami z wnioskiem do KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – przyp. red.) o wyrażenie zgody na zakup gospodarstwa. Procedury urzędowe bardzo się przedłużały, lecz wreszcie 5 sierpnia br. otrzymałyśmy upragnioną decyzję ze zgodą na zakup tej ziemi, na której mieszkają nasze zwierzęta. Gdy niecierpliwie czekałyśmy na jej uprawomocnienie, żeby sfinalizować u notariusza zakup, otrzymałyśmy zaskakującą korespondencję z CPK, w której informowano, że ten teren znajduje się teraz w strefie budowy lotniska i Skarb Państwa ma prawo pierwokupu tej ziemi – dodaje.
Jak odnoszą się do sprawy przedstawiciele CPK? – Działka w Holendrach Baranowskich, która jest dzierżawiona przez Fundację „Kraina Zwierząt”, w gminie Baranów, znajduje się na terenie obszaru PDN. Zaskakujące i nieprawdziwe jest więc twierdzenie, że najpierw znajdowała się ona poza obszarem inwestycji, a potem została do niego włączona. Wręcz przeciwnie: od czasu przedstawienia informacji na temat PDN w grudniu ub.r. wskazana działka znajdowała się wewnątrz tego obszaru. Co więcej, autostrada A2 została przedstawiona mieszkańcom jako południowa granica obszaru inwestycji lotniska jeszcze w maju 2018 r. – zaś nieruchomość, o której mówimy, mieści się na północ od przebiegu autostrady – mówi nam Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK.a – Warto też zwrócić uwagę na fakt, że od marca tego roku trwały uzgodnienia dotyczące projektu tzw. rozporządzenia obszarowego, czyli rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie gmin, na terenie których będą stosowane szczególne zasady gospodarowania nieruchomościami, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz realizacji inwestycji celu publicznego w zakresie CPK – dodaje.
Na jakie rozwiązania mogą więc liczyć właściciele Fundacji? – Co do działki w Holendrach Baranowskich, to scenariuszy rozwoju wydarzeń jest kilka. Np. jeśli spółka CPK przejmie ją w ramach realizacji prawa pierwokupu, umowa dzierżawy terenu pozostanie w mocy. Oczywiście, możliwe będzie jej rozwiązanie przez CPK – jednak na warunkach umownych i zgodnie z ogólnymi przepisami dotyczącymi dzierżawy (czyli na takich samych warunkach, jakie obecnie posiada jej właściciel) – mówi Majszyk.
Zaznacza też jest jest inna potencjalna możliwość: jeśli właściciel dzierżawionej przez Fundację nieruchomości zamieni ją w ramach PDN na inną znajdującą się w zasobie spółki CPK, będzie nią mógł dysponować jak właściciel i np. zbyć na rzecz Fundacji, zachowując wszelkie wymogi prawne. – Przypominam, że w znajdującym się na naszej stronie internetowej formularzu zgłoszeniowym PDN właściciel albo użytkownik wieczysty może wskazać swoje oczekiwania dotyczące nieruchomości zamiennej (np. jej parametry, przeznaczenie i lokalizację – oczywiście, w ramach zasobu nieruchomości dostępnego spółce CPK). To bardzo ważne i podkreślam to na każdym kroku, że leży nam na sercu przede wszystkim dobro mieszkańców obszaru inwestycji. Dokładamy wszelkich starań, żeby proces przejmowania gruntów i przeprowadzki odbywał się w sposób cywilizowany i z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. Nie jesteśmy też obojętni na los zwierząt z azylu na terenie PDN. To właśnie dlatego pozostajemy w kontakcie z Fundacją, a w sprawę zaangażowani są prawnicy i eksperci CPK – zaznacza przedstawiciel CPK.
Rzecznik spółki twierdzi, że dla dalszego funkcjonowania azylu w obecnej lokalizacji kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy działka w Holendrach Baranowskich będzie niezbędna w ramach pierwszego etapu inwestycji. – Przypominam, że przygotowaliśmy tzw. delimitacji lotniska, czyli określenia lokalizacji dróg startowych wewnątrz wyznaczonego obszaru ok. 75 km kw.. Wyniki tych prac zostały dostarczone master plannerowi, a teraz są przez niego weryfikowane. Lokalizację lotniska wewnątrz obszaru PDN, czyli tzw. preferowany wariant inwestorski, planujemy wskazać na przełomie roku. Pozwoli to uzyskać jednoznaczne informacje, które z nieruchomości położonych na obszarze PDN będą niezbędne dla prawidłowej realizacji inwestycji – wyjaśnia Konrad Majszyk.
Jeżeli wśród Was są ludzie, którzy chcieliby pomóc Fundacji „Kraina Zwierząt” zachęcamy do kontaktu z jej przedstawicielami. Wszelkie dane kontaktowe oraz numer konta do przelewu znajdziecie na stronie internetowej Fundacji.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
W ramach pierwszego etapu przebudowy linii średnicowej powstaje niemal od nowa stacja Warszawa Zachodnia. Prace jeszcze, się nie zakończyły ale Polskie Linie Kolejowe przewidują, że jeszcze w tym roku rozpoczną procedurę wyłaniania wykonawcy przebudowy Warszawy Wschodniej.
Cztery zastępy straży pożarnej biorą udział w akcji gaśniczej przy ul. Brwinowskiej w Podkowie Leśnej. Zapalił się dach budynku.
Poznajcie Hanię, ta mieszkanka Grodziska jest osobą niezwykle ciepłą, energiczną, a do tego od zawsze angażowała się w życie i pomoc lokalnej społeczności. Jest także matką ukochanej córki, dla której ze wszystkich sił chce wygrać walkę z rakiem. Możemy jej w tym pomóc!
Jaktorów podpisał niedawno umowę dotacyjną, w ramach której gmina otrzyma dofinansowanie w kwocie blisko 1,4 mln zł. Za pieniądze te przeprowadzony zostanie remont wnętrza oraz elewacji kościoła pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika!
27 marca ruszy na Mazowszu wiosenna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Na czas akcji mieszkańcy powinni prowadzać psy na smyczy, a koty trzymać w zamknięciu.
Worek medali przywieźli młodzi zawodnicy klubu karate UKS Budo Grodzisk Mazowiecki z zawodów Warsaw Open Karate WKF. Zmagania toczone w stołecznej Arenie Ursynów przyniosły bowiem naszemu klubowi aż 24 miejsca na podium. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z zawodów.
Sceny rodem z filmu sensacyjnego rozegrały się we wtorkowy wieczór na ulicach Żyrardowa. Policja ścigała mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli i nie reagował na sygnały policjantów nakazujące zatrzymanie się. Wkrótce wyszło na jaw, że 20-letni mieszkaniec miasta posiadał narkotyki, a do tego jechał bez uprawnień.
W tym roku święta wielkanocne przypadają na 20 i 21 kwietnia, ale już dwa tygodnie wcześniej mieszkańcy będą mieli okazję odwiedzić tradycyjny coroczny kiermasz rękodzielniczy. Impreza odbędzie się w Mediatece 5 kwietnia.
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.