13 01 2020

ZWiK apeluje: Regularnie opróżniaj swoje szambo

13.01.2020, godz.: 10:06
ZWiK apeluje: Regularnie opróżniaj swoje szambo
fot. ZWiK

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku przypomina właścicielom nieruchomości posiadającym bezodpływowe zbiorniki (szamba) o obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych (ścieków) i dowodów opróżniania zbiorników (potwierdzenia odbioru, rachunki).

– Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba, co reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jeden rachunek nie załatwia sprawy. Jeżeli właściciel nie będzie mógł udowodnić, że wywoził ścieki ze swojej posesji regularnie, to za sam brak rachunków może zostać ukarany mandatem karnym lub zostanie wobec niego skierowany wniosek do Sądu Rejonowego o ukaranie karą grzywny do 5000 zł – przypomina ZWiK.

Pamiętajcie – zawsze żądajcie od przedsiębiorcy potwierdzenia wywozu szamba lub rachunku. Macie wtedy pewność, że ścieki trafią na oczyszczalnię, a w razie kontroli unikniecie kar.

– Obowiązkiem Gminy zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt. 1 wyżej przywołanej ustawy jest prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne, w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania. Od sierpnia 2019 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim prowadzi dokładną ewidencję ścieków dostarczanych do oczyszczalni taborem asenizacyjnym. Dane o wywiezionych ściekach trafiają do systemu komputerowego, który porównuje je z ilością zużywanej wody i wielkością gospodarstwa domowego. W najbliższym czasie właściciele posesji którzy dotychczas w ogóle nie wywozili ścieków na oczyszczalnię lub wywozili sporadycznie zostaną szybko zidentyfikowani i ukarani – dodają grodziscy urzędnicy.

– Niestety wśród mieszkańców utrwaliło się przekonanie, że nie ma sensu budować szczelnych szamb, bo przecież warstwy żwiru pod szambem wszystko zatrzymają i przefiltrują, a inne zanieczyszczenia z czasem się rozłożą lub wręcz użyźnią glebę pod lepsze plony. Inni próbują tłumaczyć, że tą rurą z szamba to odpływają nie ścieki tylko sama woda, reszta przecież zostaje w zbiorniku. Niestety prawda jest taka, że nieszczelne szambo grozi zanieczyszczeniem bakteriologicznym i chemicznym wody, którą pijemy gdy korzystamy z własnej studni oraz gleby. Takim działaniem szkodzimy sobie, rodzinie i wszystkim sąsiadom! – zaznaczają.

Apelują również do mieszkańców sprawdzenie szczelności swoich szamb i dopilnowanie, by ścieki były regularnie wywożone przez firmy asenizacyjne. – Jeżeli do kogoś argumenty o szkodliwości wprowadzania ścieków do środowiska nie trafiają, to może niech przekona go nieuchronność kary za niewywożenie ścieków – podkreślają urzędnicy.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.