TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

01

07 2021

Zmarł prof. Zbigniew Pełczyński, honorowy obywatel Grodziska


Grodzisk News


Zmarł prof. Zbigniew Pełczyński, honorowy obywatel Grodziska - Grodzisk News


W wieku 95 lat zmarł Zbigniew Pełczyński, profesor filozofii politycznej na Uniwersytecie Oksfordzkim, Honorowy Obywatel Grodziska Mazowieckiego.


reklama Grodzisk mazowiecki

– Jego długie, spełnione życie było niekończącą się lekcją postawy obywatelskiej. Jako żołnierz AK, powstaniec warszawski, a potem wykładowca uniwersytecki, jeden z ojców nowoczesnej Europy i odrodzonej Polski, wychowawca parlamentarzystów i światowych liderów politycznych, stał na straży wartości fundamentalnych dla współczesnej cywilizacji i jakości życia publicznego.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Zbigniew Andrzej Pełczyński urodził się 29 grudnia 1925 r. w Grodzisku Mazowieckim, tutaj też pobierał pierwsze nauki w tzw. freblówce, prywatnym przedszkolu przy ul. Kościuszki. Z powodu rozstania rodziców znalazł się w Warszawie. Po wybuchu wojny, w wieku 17 lat wstąpił do AK, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej. Wyzwolony przez aliantów służył w 1 Dywizji Pancernej. Po zakończeniu działań wojennych zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii, w 1952 r. przyjął obywatelstwo brytyjskie.– czytamy we wspomnieniu zamieszczonym przez grodziski magistrat.

I dalej: Ukończył ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie St. Andrews oraz filozofię polityczną i politologię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Od 1953 r. był pracownikiem naukowym Oksfordu, mając wśród uczniów m.in. Billa Clintona, Viktora Orbana czy Radosława Sikorskiego. W 1980 r. dzięki Z. Pełczyńskiemu uczelnia uruchomiła program stypendialny dla Polaków, z którego skorzystały setki polskich naukowców. Na początku lat 90. zaangażował się w odbudowę wolnej Polski jako doradca Komisji Konstytucyjnej Sejmu RP, członek Rady Premiera RP ds. kształcenia urzędników państwowych, konsultant EWG i OECD ds. reformy władz państwowych i administracji publicznej w Polsce. W 1988 r. założył w Polsce Fundację Batorego, w 1994 r. – Szkołę Liderów. W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, był też Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego. Za sprawą więzi rodzinnych często odwiedzał Grodzisk Mazowiecki, biorąc udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną, swoimi sympatykami i czytelnikami książek. W 2010 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Grodziska Mazowieckiego – czytamy.
Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.