TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

01

07 2021

Zmarł prof. Zbigniew Pełczyński, honorowy obywatel Grodziska


Grodzisk News


Zmarł prof. Zbigniew Pełczyński, honorowy obywatel Grodziska - Grodzisk News


W wieku 95 lat zmarł Zbigniew Pełczyński, profesor filozofii politycznej na Uniwersytecie Oksfordzkim, Honorowy Obywatel Grodziska Mazowieckiego.


reklama Grodzisk mazowiecki

– Jego długie, spełnione życie było niekończącą się lekcją postawy obywatelskiej. Jako żołnierz AK, powstaniec warszawski, a potem wykładowca uniwersytecki, jeden z ojców nowoczesnej Europy i odrodzonej Polski, wychowawca parlamentarzystów i światowych liderów politycznych, stał na straży wartości fundamentalnych dla współczesnej cywilizacji i jakości życia publicznego.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Zbigniew Andrzej Pełczyński urodził się 29 grudnia 1925 r. w Grodzisku Mazowieckim, tutaj też pobierał pierwsze nauki w tzw. freblówce, prywatnym przedszkolu przy ul. Kościuszki. Z powodu rozstania rodziców znalazł się w Warszawie. Po wybuchu wojny, w wieku 17 lat wstąpił do AK, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej. Wyzwolony przez aliantów służył w 1 Dywizji Pancernej. Po zakończeniu działań wojennych zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii, w 1952 r. przyjął obywatelstwo brytyjskie.– czytamy we wspomnieniu zamieszczonym przez grodziski magistrat.

I dalej: Ukończył ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie St. Andrews oraz filozofię polityczną i politologię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Od 1953 r. był pracownikiem naukowym Oksfordu, mając wśród uczniów m.in. Billa Clintona, Viktora Orbana czy Radosława Sikorskiego. W 1980 r. dzięki Z. Pełczyńskiemu uczelnia uruchomiła program stypendialny dla Polaków, z którego skorzystały setki polskich naukowców. Na początku lat 90. zaangażował się w odbudowę wolnej Polski jako doradca Komisji Konstytucyjnej Sejmu RP, członek Rady Premiera RP ds. kształcenia urzędników państwowych, konsultant EWG i OECD ds. reformy władz państwowych i administracji publicznej w Polsce. W 1988 r. założył w Polsce Fundację Batorego, w 1994 r. – Szkołę Liderów. W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, był też Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego. Za sprawą więzi rodzinnych często odwiedzał Grodzisk Mazowiecki, biorąc udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną, swoimi sympatykami i czytelnikami książek. W 2010 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Grodziska Mazowieckiego – czytamy.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.