reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

02

09 2022

„Zielone wiaty” za ponad 240 tys. zł


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: brwinow.pl„Zielone wiaty” za ponad 240 tys. zł - Grodzisk News


Brwinowska gmina rozstrzygnęła przetarg na dostarczenie i montaż ekologicznych przystanków. Do końca roku pojawi się pięć takich konstrukcji.


Tzw. zielone przystanki to trend, który zarówno w Polsce, jak i za granicą zyskuje coraz większą popularność – w naszym kraju można je spotkać m.in. w Warszawie, Białymstoku, Zielonej Górze czy Gdańsku. W gminie Brwinów nie są one nowością, bowiem już w 2020 r. pojawiły się pierwsze cztery tego typu wiaty, a pod koniec ubiegłego roku pobudowano kolejne cztery.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Brwinów jednak nie zamierza na tym poprzestać. Właśnie wybrał wykonawcę, który dostarczy pięć nowych ekologicznych wiat. Firma MM2021 z Koźmina Wielkopolskiego za realizację zadania otrzyma 241 tys. zł. Nowoczesne wiaty mają stanąć w następujących lokalizacjach:
– przystanek przy ul. Biskupickiej w Brwinowie przy sklepie Dino.
– przystanek w Koszajcu na wysokości numeru 15
– przystanek przy ul. Józefowskiej 5 w Krosnej Wsi
– przystanek przy ul. Książenickiej w Owczarni (vis-a-vis ul. Małej)
– przystanek przy ul. Pszczelińskiej 99L w Brwinowie.

Zielone wiaty przystankowe to specyficzna konstrukcja, która ma wiele zalet. Znajdujące się na dachu rośliny są odporne na warunki atmosferyczne, a te porastające ściany będą latem zacieniały przystanek zapewniając izolację od gorąca. Do tego w pozostałe pory roku wiaty chronią nie tylko przed deszczem, czy wiatrem, ale także przed zanieczyszczeniami dzięki okalającej roślinności pochłaniającej m.in. pyły zawieszone.

Trzeba również wspomnieć o ekologicznym systemie zasilania wiat, które doświetlane są za pomocą modułów LED podłączonych do układu fotowoltaicznego. Czujnik ruchu zainstalowany na konstrukcji powoduje włączanie się oświetlenia wiaty po zmroku, w reakcji na przechodnia. System ten doświetla także oszkloną gablotę informacyjną. Warto wiedzieć, że zamontowane przy przystankach stacje solarne umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych przez port USB. Zatem czekając na przystanku na autobus, można spokojnie podładować telefon.

Termin realizacji zadania wyznaczono na dziewięć tygodni od dnia podpisania umowy z wykonawcą.

💬︎   dodaj komentarz

Szkoda. Za te pieniądze można byłoby zrealizować wiele innych działań, które miałby realnie większy ipozytywny wpływ na środowisko.

Gumis
05-09-2022 08:00
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.