
Warszawska Kolej Dojazdowa zawarła wczoraj umowę na następną ważną inwestycję modernizującą infrastrukturę przewoźnika. Przedsięwzięcie obejmuje kompleksową wymianę szyn na dwutorowym szlaku o łącznej długości blisko 19 kilometrów.
Wukadka przeprowadzi gruntowną rewitalizację nawierzchni kolejowej na jednym z kluczowych odcinków. W poniedziałek (11 sierpnia) w siedzibie spółki doszło do podpisania umowy z wykonawcą robót – konsorcjum firm Mitor Sp. z o.o. Sp.k. oraz Hydropol Sp. z o.o. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków KPO.
Inwestycja obejmuje w zasadzie całkowitą wymianę szyn na dwutorowym szlaku o łącznej długości blisko 19 kilometrów. Prace będą prowadzone od okolic przystanku Warszawa Raków, przez stację Komorów, aż do stacji Podkowa Leśna Główna. Zamontowanie fabrycznie nowych szyn typu 49 E1 pozwoli na stworzenie tak zwanego toru bezstykowego, co przełoży się na płynniejszą i cichszą jazdę pociągów.
To jednak nie wszystko. Modernizacja zakłada również wymianę 15 sztuk rozjazdów na trzech kluczowych stacjach: Warszawa Śródmieście WKD (6 szt.), Komorów (5 szt.) oraz Podkowa Leśna Główna (4 szt.)
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 41,82 mln złotych brutto. Co istotne, aż 25 mln złotych to wydatki kwalifikowalne, które zostaną w 100% zrefundowane ze środków KPO. Sama wartość robót budowlanych, objętych podpisaną umową, to 41,67 mln złotych brutto.
Zgodnie z umową, wykonawca ma czas na zakończenie wszystkich prac do 31 maja 2026 roku. Roboty będą podzielone na kilka etapów, a szczegółowy harmonogram, uwzględniający możliwe zmiany w kursowaniu pociągów, zostanie uzgodniony w najbliższych tygodniach.
Głównym celem inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróży. Co ważne, prace nie mają na celu podnoszenia maksymalnej prędkości pociągów (ta pozostanie na poziomie 80 km/h), lecz przywrócenie pierwotnych parametrów technicznych linii kolejowej oraz likwidację istniejących ograniczeń prędkości.
Tory zostały zamontowane w latach 1988–1989, więc ich modernizacja jest kluczowa dla utrzymania niezawodności i bezpieczeństwa eksploatacji linii. Zadanie jest kontynuacją kompleksowych napraw torowiska, które spółka WKD prowadziła w latach 20150–2017.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
6
9
1
2
2
2
2
3
0
Mam pytanie do osób odpowiedzialnych za biletomaty - który geniusz postawił je pod dachem wiedząc, że mają one panele PV na dachu? XDDD
*****_***
Powiat grodziski wybrał firmę, która zajmie się rozbudową ul. Jabłoniowej w Urszulinie. Inwestycja pochłonie blisko 2 mln.
Dziś po południu doszło do awarii kilku popularnych aplikacji. Nie działa Facebook, problemy ma też Messenger oraz Instagram.
Zostało już niewiele czasu, aby zgłosić swój projekt do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w Grodzisku Mazowieckim. Mieszkańcy mają na to czas do 15 czerwca.
W dwa dni policjanci ze stołecznego garnizonu zatrzymali aż 191 osób poszukiwanych m.in. na podstawie listów gończych. Zatrzymania miały miejsce również na terenie powiatu grodziskiego m.in. w Milanówku i Chrzanowie Dużym.
Pod koniec czerwca wejdzie w życie wakacyjny rozkład jazdy Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wiadomo już jak będą kursować wukadki w czasie letniej przerwy od szkoły.
Już 13 czerwca w grodziskiej hali przy ul. Westfala odbędzie się Wielka Gala Taneczna w szczytnym celu. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na leczenie chorego Antosia.
Rusza przebudowa przepustu w Domaniewie na terenie gminy Brwinów. W miejscu prowadzonych prac ruch będzie się obywał wahadłowo.
W pierwszym tygodniu czerwca na terenie kompleksu Tenis Kozerki odbyły się „Mistrzostwa Polski U14 powered by Enervit”. Najlepsi młodzi adepci tenisa rywalizowali o medale mistrzostw kraju.
19
21-04-2026
11
29-05-2026
10
13-05-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.