.
X ZAMKNIJ
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - foto: Facebook/UM Grodzisk Maz.foto: Facebook/UM Grodzisk Maz.
reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje]

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/UM Grodzisk Maz.Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News


W grodziskiej Willi Niespodzianka zawarto dziś niezwykle ważną umowę w kontekście kształtowania przestrzeni w centrum miasta na lata. Burmistrz Tomasz Krupski podpisał dziś kontrakt z warszawską firmą Rokom kontrakt na drugi etap rewitalizacji deptaka – na odcinku od  ul. Spółdzielczej do ul. L. Zondka. Inwestycja ma być w pełni gotowa w grudniu 2027 roku.


Jak wynika z dokumentacji całego przedsięwzięcia, efekty prac budowlanych mieszkańcy zobacz już jednak w połowie grudnia tego roku, gdyż to właśnie wtedy strony kontraktu ustaliły termin zakończenia zasadniczych prac budowlanych.

Drugi etap rewitalizacji grodziskiego deptaka opiewać będzie na prawie 10,4 mln zł, z czego bez mała 3,9 miliona stanowi dotacja ze środków zewnętrznych.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Głównym założeniem metamorfozy popularnego deptaka jest podniesienie jego prestiżu przy zachowaniu historycznego charakteru. Nowa nawierzchnia zostanie wykonana z wysokiej jakości płyt granitowych, nawiązując estetyką do zrewitalizowanego już placu Wolności. Całość uzupełnią stylowe elementy małej architektury, takie jak nowe ławki i stojaki na rowery, które sprawią, że spacerowanie po centrum stanie się jeszcze większą przyjemnością.

Największą zmianę odczują jednak miłośnicy natury, ponieważ powierzchnia zieleni na tym odcinku zwiększy się aż czterokrotnie. Plan zakłada posadzenie 44 nowych drzew, które stworzą efektowny szpaler podkreślający oś ulicy. Co ważne, projekt stawia na ekologię i mądre zarządzanie zasobami. Pod ziemią zostaną zamontowane zbiorniki retencyjne gromadzące deszczówkę, która będzie automatycznie wykorzystywana do podlewania roślin.

Bezpieczeństwo pieszych zwiększą nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym automatycznie chowane słupki ograniczające wjazd nieuprawnionych pojazdów. W nawierzchnię wbudowane zostaną listwy led, które po zmroku wyznaczą czytelne ścieżki i ostrzegą przed zmianą poziomu terenu. Projektanci pomyśleli również o osobach niewidomych i niedowidzących, montując na chodnikach specjalne płyty kierunkowe i ostrzegawcze z wypustkami.

Nastrojowy klimat wieczornych spacerów zapewni energooszczędne oświetlenie. Zamiast standardowych lamp, na ulicy pojawią się latarnie stylizowane na XIX-wieczne modele gazowe, wyposażone jednak w nowoczesną technologię led. Takie rozwiązanie nie tylko cieszy oko, ale jest też niezwykle ekonomiczne, gdyż pozwala na trzykrotne zmniejszenie zużycia energii w porównaniu do obecnych systemów.

Odnowiony deptak ma stać się żywym centrum lokalnego handlu i kultury. Nowa aranżacja przestrzeni stworzy idealne warunki do otwierania ogródków kawiarnianych oraz organizacji okolicznościowych targów czy wystaw. Mimo nacisku na ruch pieszy, projekt przewiduje również funkcjonalne rozwiązania dla dostawców, umożliwiając im czasowy postój na solidnej, granitowej nawierzchni.

Harmonogram prac zakłada, że zasadnicze roboty budowlane, w tym wymiana sieci wodociągowej i schodów, potrwają do 18 grudnia 2026 roku. Kolejnych dwanaście miesięcy wykonawca poświęci na intensywną pielęgnację nowo posadzonej roślinności, aby cały projekt został ostatecznie domknięty pod koniec 2027 roku.

Poniżej zamieszczamy kilka wizualizacji deptaka w nowej odsłonie. Jak wam się podoba idea tej metamorfozy? Zachęcamy do zostawiania opinii w komentarzach.

Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News





💬︎   dodaj komentarz

Proponuję co rok przeprowadzać przebudowę deptaka.

ziemniak grodziski
19-02-2026 18:31

A w Kłudnie Nowym chodnika jak nie było tak nie ma.

Ze wsi człek
19-02-2026 21:59

Nie rozumiem zadęcia z tytułu takich okazji i zdjęć z podpisem "wydamy kasę na coś z czego skorzysta 5% mieszkańców",

Jacek
20-02-2026 04:23

pokaż wszystkie komentarze (16)


AKTUALNOŚCI

Rozbudowa ul. Jabłoniowej w Urszulinie za 2 mln zł

Powiat grodziski wybrał firmę, która zajmie się rozbudową ul. Jabłoniowej w Urszulinie. Inwestycja pochłonie blisko 2 mln.

Globalna awaria Facebooka i innych popularnych aplikacji [AKTUALIZACJA]

Dziś po południu doszło do awarii kilku popularnych aplikacji. Nie działa Facebook, problemy ma też Messenger oraz Instagram.

Ostatnie dni, aby zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego

Zostało już niewiele czasu, aby zgłosić swój projekt do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w Grodzisku Mazowieckim. Mieszkańcy mają na to czas do 15 czerwca.

Duża akcja policji. Blisko 200 osób zatrzymanych

W dwa dni policjanci ze stołecznego garnizonu zatrzymali aż 191 osób poszukiwanych m.in. na podstawie listów gończych. Zatrzymania miały miejsce również na terenie powiatu grodziskiego m.in. w Milanówku i Chrzanowie Dużym.

Wakacyjny rozkład jazdy na WKD

Pod koniec czerwca wejdzie w życie wakacyjny rozkład jazdy Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wiadomo już jak będą kursować wukadki w czasie letniej przerwy od szkoły.

Wielka taneczna gala charytatywna już w sobotę!

Już 13 czerwca w grodziskiej hali przy ul. Westfala odbędzie się Wielka Gala Taneczna w szczytnym celu. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na leczenie chorego Antosia.

Rusza przebudowa przepustu. Będą utrudnienia

Rusza przebudowa przepustu w Domaniewie na terenie gminy Brwinów. W miejscu prowadzonych prac ruch będzie się obywał wahadłowo.

Tenisowe emocje w Kozerkach. Mistrzostwa Polski U14 zakończone

W pierwszym tygodniu czerwca na terenie kompleksu Tenis Kozerki odbyły się „Mistrzostwa Polski U14 powered by Enervit”. Najlepsi młodzi adepci tenisa rywalizowali o medale mistrzostw kraju.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.