reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje]

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/UM Grodzisk Maz.Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News


W grodziskiej Willi Niespodzianka zawarto dziś niezwykle ważną umowę w kontekście kształtowania przestrzeni w centrum miasta na lata. Burmistrz Tomasz Krupski podpisał dziś kontrakt z warszawską firmą Rokom kontrakt na drugi etap rewitalizacji deptaka – na odcinku od  ul. Spółdzielczej do ul. L. Zondka. Inwestycja ma być w pełni gotowa w grudniu 2027 roku.


Jak wynika z dokumentacji całego przedsięwzięcia, efekty prac budowlanych mieszkańcy zobacz już jednak w połowie grudnia tego roku, gdyż to właśnie wtedy strony kontraktu ustaliły termin zakończenia zasadniczych prac budowlanych.

Drugi etap rewitalizacji grodziskiego deptaka opiewać będzie na prawie 10,4 mln zł, z czego bez mała 3,9 miliona stanowi dotacja ze środków zewnętrznych.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Głównym założeniem metamorfozy popularnego deptaka jest podniesienie jego prestiżu przy zachowaniu historycznego charakteru. Nowa nawierzchnia zostanie wykonana z wysokiej jakości płyt granitowych, nawiązując estetyką do zrewitalizowanego już placu Wolności. Całość uzupełnią stylowe elementy małej architektury, takie jak nowe ławki i stojaki na rowery, które sprawią, że spacerowanie po centrum stanie się jeszcze większą przyjemnością.

Największą zmianę odczują jednak miłośnicy natury, ponieważ powierzchnia zieleni na tym odcinku zwiększy się aż czterokrotnie. Plan zakłada posadzenie 44 nowych drzew, które stworzą efektowny szpaler podkreślający oś ulicy. Co ważne, projekt stawia na ekologię i mądre zarządzanie zasobami. Pod ziemią zostaną zamontowane zbiorniki retencyjne gromadzące deszczówkę, która będzie automatycznie wykorzystywana do podlewania roślin.

Bezpieczeństwo pieszych zwiększą nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym automatycznie chowane słupki ograniczające wjazd nieuprawnionych pojazdów. W nawierzchnię wbudowane zostaną listwy led, które po zmroku wyznaczą czytelne ścieżki i ostrzegą przed zmianą poziomu terenu. Projektanci pomyśleli również o osobach niewidomych i niedowidzących, montując na chodnikach specjalne płyty kierunkowe i ostrzegawcze z wypustkami.

Nastrojowy klimat wieczornych spacerów zapewni energooszczędne oświetlenie. Zamiast standardowych lamp, na ulicy pojawią się latarnie stylizowane na XIX-wieczne modele gazowe, wyposażone jednak w nowoczesną technologię led. Takie rozwiązanie nie tylko cieszy oko, ale jest też niezwykle ekonomiczne, gdyż pozwala na trzykrotne zmniejszenie zużycia energii w porównaniu do obecnych systemów.

Odnowiony deptak ma stać się żywym centrum lokalnego handlu i kultury. Nowa aranżacja przestrzeni stworzy idealne warunki do otwierania ogródków kawiarnianych oraz organizacji okolicznościowych targów czy wystaw. Mimo nacisku na ruch pieszy, projekt przewiduje również funkcjonalne rozwiązania dla dostawców, umożliwiając im czasowy postój na solidnej, granitowej nawierzchni.

Harmonogram prac zakłada, że zasadnicze roboty budowlane, w tym wymiana sieci wodociągowej i schodów, potrwają do 18 grudnia 2026 roku. Kolejnych dwanaście miesięcy wykonawca poświęci na intensywną pielęgnację nowo posadzonej roślinności, aby cały projekt został ostatecznie domknięty pod koniec 2027 roku.

Poniżej zamieszczamy kilka wizualizacji deptaka w nowej odsłonie. Jak wam się podoba idea tej metamorfozy? Zachęcamy do zostawiania opinii w komentarzach.

Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News





💬︎   dodaj komentarz

Proponuję co rok przeprowadzać przebudowę deptaka.

ziemniak grodziski
19-02-2026 18:31

A w Kłudnie Nowym chodnika jak nie było tak nie ma.

Ze wsi człek
19-02-2026 21:59

Nie rozumiem zadęcia z tytułu takich okazji i zdjęć z podpisem "wydamy kasę na coś z czego skorzysta 5% mieszkańców",

Jacek
20-02-2026 04:23

pokaż wszystkie komentarze (16)


AKTUALNOŚCI

Jak wyglądał długi weekend na drogach powiatu? Śmiertelny wypadek kładzie się na nim cieniem

Grodziska policja podsumowała dla nas długi weekend na drogach powiatu. Wzmożone kontrole prowadzone były łącznie przez pięć dni i choć funkcjonariusze mówią, że było dość bezpiecznie, to nie obyło się także bez tragicznego wypadku...

Upalne popołudnie i możliwe gwałtowne burze nad regionem. Są dwa ostrzeżenia

Bardzo ciepłe i duszne ostatnio dni mogą zwiastować nadejście burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał aż dwa ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące nadchodzących zjawisk pogodowych. Synoptycy przewidują nie tylko gwałtowne burze, lecz także upały w regionie.

Sąsiedzka integracja i aktywny wypoczynek na dwóch kółkach. Tak było na Grodziskim Rajdzie Rowerowym [FOTO]

III  Rodzinny Rajd Rowerowy Gminy Grodzisk Mazowiecki odbył się w miniony weekend i ku uciesze organizatorów przyciągnął wielu chętnych do integracji na dwóch kółkach! Oceńcie sami, oglądając fotogalerię z wydarzenia.

Dziś wieczorem testy oświetlenia na stadionie przy Mokronoskich. Potrwają do północy

Dziś późnym wieczorem stadion przy al. Mokronoskich w Grodzisku rozświetlą nowo zainstalowane lampy. Ośrodek sportu i rekreacji zarządzający obiektem poinformował, że do północy potrwają testy nowych lamp oświetleniowych.

Wieczorna akcja ratunkowa na wiadukcie nad S8

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałkowy wieczór na wiadukcie nad trasą S8 na wysokości Nadarzyna. Służby zostały wezwane do akcji ratunkowej wobec mężczyzny, który wszedł na estakadę. Strażacy dotarli do mężczyzny, a następnie przekazali go medykom.

Niebezpieczne zdarzenie w Sadych Budach. Osobówka dachowała i uderzyła w drzewo

Bardzo poważne skutki mogło mieć zdarzenie na leśnej drodze w Sadych Budach. Osobowa Dacia straciła przyczepność na szutrowej nawierzchni i wypadła z drogi po czym dachowała i uderzyła w drzewo.

Budowa kanalizacji w ul. Moniuszki czas start!

Milanówek wybrał wykonawcę i podpisał umowę na budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Moniuszki. Dzięki inwestycji do sieci będą mogły przyłączyć się lokalne posesje.

Czas na planszówkowe mocne uderzenie! Przed nami V Festiwal Planszowy Grodzisk

Miłośnicy planszówek z Grodziska i okolica mogą na czerwono zaznaczyć w kalendarzu daty 20 i 21 czerwca. Wówczas bowiem odbędzie się piąta już odsłona Festiwalu Planszowy Grodzisk. Dwudniowy festiwal będzie zarazem zwieńczeniem całego sezonu comiesięcznych spotkań z planszówkami w grodziskiej Mediatece. A na uczestników wydarzenia czekać będzie wiele opcji zdecydowanie wartych rozważenia!





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.