reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje]

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/UM Grodzisk Maz.Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News


W grodziskiej Willi Niespodzianka zawarto dziś niezwykle ważną umowę w kontekście kształtowania przestrzeni w centrum miasta na lata. Burmistrz Tomasz Krupski podpisał dziś kontrakt z warszawską firmą Rokom kontrakt na drugi etap rewitalizacji deptaka – na odcinku od  ul. Spółdzielczej do ul. L. Zondka. Inwestycja ma być w pełni gotowa w grudniu 2027 roku.


Jak wynika z dokumentacji całego przedsięwzięcia, efekty prac budowlanych mieszkańcy zobacz już jednak w połowie grudnia tego roku, gdyż to właśnie wtedy strony kontraktu ustaliły termin zakończenia zasadniczych prac budowlanych.

Drugi etap rewitalizacji grodziskiego deptaka opiewać będzie na prawie 10,4 mln zł, z czego bez mała 3,9 miliona stanowi dotacja ze środków zewnętrznych.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Głównym założeniem metamorfozy popularnego deptaka jest podniesienie jego prestiżu przy zachowaniu historycznego charakteru. Nowa nawierzchnia zostanie wykonana z wysokiej jakości płyt granitowych, nawiązując estetyką do zrewitalizowanego już placu Wolności. Całość uzupełnią stylowe elementy małej architektury, takie jak nowe ławki i stojaki na rowery, które sprawią, że spacerowanie po centrum stanie się jeszcze większą przyjemnością.

Największą zmianę odczują jednak miłośnicy natury, ponieważ powierzchnia zieleni na tym odcinku zwiększy się aż czterokrotnie. Plan zakłada posadzenie 44 nowych drzew, które stworzą efektowny szpaler podkreślający oś ulicy. Co ważne, projekt stawia na ekologię i mądre zarządzanie zasobami. Pod ziemią zostaną zamontowane zbiorniki retencyjne gromadzące deszczówkę, która będzie automatycznie wykorzystywana do podlewania roślin.

Bezpieczeństwo pieszych zwiększą nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym automatycznie chowane słupki ograniczające wjazd nieuprawnionych pojazdów. W nawierzchnię wbudowane zostaną listwy led, które po zmroku wyznaczą czytelne ścieżki i ostrzegą przed zmianą poziomu terenu. Projektanci pomyśleli również o osobach niewidomych i niedowidzących, montując na chodnikach specjalne płyty kierunkowe i ostrzegawcze z wypustkami.

Nastrojowy klimat wieczornych spacerów zapewni energooszczędne oświetlenie. Zamiast standardowych lamp, na ulicy pojawią się latarnie stylizowane na XIX-wieczne modele gazowe, wyposażone jednak w nowoczesną technologię led. Takie rozwiązanie nie tylko cieszy oko, ale jest też niezwykle ekonomiczne, gdyż pozwala na trzykrotne zmniejszenie zużycia energii w porównaniu do obecnych systemów.

Odnowiony deptak ma stać się żywym centrum lokalnego handlu i kultury. Nowa aranżacja przestrzeni stworzy idealne warunki do otwierania ogródków kawiarnianych oraz organizacji okolicznościowych targów czy wystaw. Mimo nacisku na ruch pieszy, projekt przewiduje również funkcjonalne rozwiązania dla dostawców, umożliwiając im czasowy postój na solidnej, granitowej nawierzchni.

Harmonogram prac zakłada, że zasadnicze roboty budowlane, w tym wymiana sieci wodociągowej i schodów, potrwają do 18 grudnia 2026 roku. Kolejnych dwanaście miesięcy wykonawca poświęci na intensywną pielęgnację nowo posadzonej roślinności, aby cały projekt został ostatecznie domknięty pod koniec 2027 roku.

Poniżej zamieszczamy kilka wizualizacji deptaka w nowej odsłonie. Jak wam się podoba idea tej metamorfozy? Zachęcamy do zostawiania opinii w komentarzach.

Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News
Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] - Grodzisk News





💬︎   dodaj komentarz

Proponuję co rok przeprowadzać przebudowę deptaka.

ziemniak grodziski
19-02-2026 18:31

A w Kłudnie Nowym chodnika jak nie było tak nie ma.

Ze wsi człek
19-02-2026 21:59

Nie rozumiem zadęcia z tytułu takich okazji i zdjęć z podpisem "wydamy kasę na coś z czego skorzysta 5% mieszkańców",

Jacek
20-02-2026 04:23

pokaż wszystkie komentarze (16)


AKTUALNOŚCI

Milanówek dementuje informacje ws. terenów po dawnym MIFAM-ie

Milanówek zdementował informacje sugerujące porozumienie gminy z firmą Trei „w sprawie zabudowy wielorodzinnej” na terenach po dawnej fabryce MIFAM. Ratusz twierdzi, że zgodnie z projektem Planu Ogólnego na owej działce może pojawić się tylko działalność usługowa

Nie brak propozycji w grodziskich kinach

Czas przyjrzeć repertuarom obu grodziskich kin na najbliższe dni. Tradycyjnie są w nich propozycje już znane, jak również zupełnie nowe. W poniedziałek kino CK będzie nieczynne.

Grodzisk. Osobówka uderzyła w słup na 3 Maja

Spore poruszenie wywołały wśród mieszkańców Grodziska wozy strażackie jeżdżące na sygnałach w centrum miasta w piątek późnym wieczorem. Okazało się, że po godz. 23.00 na 3 Maja doszło do zderzenia, a na miejscu prócz policji działało kilka zastępów straży pożarnej, przybyła też karetka pogotowia.

Wieczorne zderzenie na wiadukcie w Jaktorowie

Kilka zastępów straży pożarnej, a także policję i pogotowie skierowano w piątkowy wieczór na wiadukt w Jaktorowie. Okazało się, że kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne.

Batalion WOT z Książenic poszukuje ratowników medycznych

61 Batalion Lekkiej Piechoty w Książenicach szuka osób, które chcą wykorzystać swoje umiejętności w służbie Ojczyźnie. Prowadzi nabór na stanowiska ratowników.

Lekki dach i estetyczne wykończenie – w jakich sytuacjach gonty dachowe sprawdzają się najlepiej?

Gonty dachowe należą do materiałów pokryciowych wykorzystywanych zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przy modernizacji starszych obiektów. Ich popularność wynika między innymi z niewielkiej masy, stosunkowo prostego montażu oraz dużej różnorodności wzorów i kolorów. W praktyce wybór tego rodzaju pokrycia powinien być jednak uzależniony od parametrów technicznych dachu, warunków eksploatacyjnych oraz oczekiwanej trwałości materiału. W artykule przedstawiono sytuacje, w których gonty dachowe mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem oraz omówiono ich najważniejsze właściwości.

Pożar budynku w Golach. W akcji sześć zastępów straży

W piątek doszło do pożaru w budynku jednorodzinnym w miejscowości Gole w gminie Baranów. W akcji gaśniczej brało udział sześć zastępów straży pożarnej.

Burze nad regionem. IMGW wydał ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał ostrzeżenie przed burzami mogącymi nawiedzić nasz region.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.