22 09 2020

Żegnamy lato, witamy jesień. Dziś równonoc jesienna

22.09.2020, godz.: 14:49
Żegnamy lato, witamy jesień. Dziś równonoc jesienna
fot. Pixabay

Dziś dokładnie o godz. 15.31 przyjdzie do nas astronomiczna jesień. Wówczas Słońce przechodzi przez tzw. przez punkt Wagi, co astronomowie nazywają równonocą jesienną. Od jutra za to mieć będziemy jesień kalendarzową.

Równonoc jesienna to na danej półkuli ziemskiej – północnej lub południowej – równonoc, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać krócej tę półkulę, a dłużej półkulę drugą. Moment równonocy jesiennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego.

Inaczej niż w przypadku jesieni astronomicznej, jesień kalendarzowa każdego roku rozpoczyna się tego samego dnia – 23 września. Potrwa do 21 grudnia.

W międzyczasie – w październiku – czeka nas przestawienie zegarków na czas zimowy, czyli o godzinę do tyłu: z trzeciej na drugą. Dzięki temu pośpimy dłużej.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Żegnamy lato, witamy jesień. Dziś równonoc jesienna”

  1. JSC pisze:

    (…)W międzyczasie – w październiku – czeka nas przestawienie zegarków na czas zimowy, czyli o godzinę do tyłu: z trzeciej na drugą. Dzięki temu pośpimy dłużej.(…)
    Oby to było przedostanie przestawianie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.