30 07 2020

Zawyją syreny w Godzinie „W”

30.07.2020, godz.: 07:34
Zawyją syreny w Godzinie „W”
fot. Pixabay

W najbliższą sobotę, 1 sierpnia zarówno w naszym regionie, jak w całym kraju wybrzmią syreny alarmowe. Będzie to rzecz jasna sposób oddania hołdu pamięci Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Każdego roku w Godzinie „W”, a więc punktualnie o 17.00 samorządy w całej Polsce uruchamiają syreny alarmowe, aby uczcić w ten sposób pamięć o bohaterstwie, heroizmie i oddaniu Powstańców. Nie inaczej będzie również tym razem, i wyjące syreny usłyszymy także w całym naszym regionie.

Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza” (powstania warszawskiego), czyli godz. 17:00 we wtorek 1 sierpnia 1944 roku.

Decyzję o dniu i godzinie wybuchu Powstania podjął dzień wcześniej gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, po przekazaniu przez komendanta okręgu warszawskiego Antoniego Chruściela ps. „Monter” nieprawdziwej informacji o przełamaniu przez wojska radzieckie niemieckiej obrony na przedpolu Pragi.

Heroiczny czyn powstańczy, mimo miażdżącej przewagi nieprzyjaciela, braku zaopatrzenia i broni, trwał 63 dni. Warszawa skapitulowała w nocy z 2 na 3 października.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.