TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

20

01 2023

Zatrucie czadem w Kłudzienku. Trzy osoby w szpitalu


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNews1 - Grodzisk News


Do niebezpiecznego zdarzenia doszło dzisiejszej nocy w podgrodziskiej miejscowości Kłudzienko. W jednym z budynków mieszkalnych czadem zatruły się trzy osoby, w tym dziecko. Wszyscy trafili do szpitala.


Zdarzenia, o których mowa rozegrały się około godz. 3.00. – Do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o zasłabnięciu kobiety w łazience. Zachodziło podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla. Na miejsce udały się dwa zastępy strażaków, którzy przeprowadzili pomiary stężen niebezpiecznych substancji w powietrzu. Potwierdzili obecność tlenku węgla – mówi nam asp. Krzysztof Stefaniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim. – Dwoje dorosłych i dziecko zostali przebadani przez ratowników medycznych, którzy podjęli decyzję o zabraniu ich do szpitala – dodaje rzecznik grodziskich strażaków.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Podczas działań w budynku strażacy odłączyli od instalacji gazowej wadliwy piec, który był przyczyną wydzielania się czadu. – W drugiej części budynku znajdowało się siedem osób w tym czworo dzieci. Wszyscy domownicy zostali ewakuowani, ale po przebadaniu przez pogotowie medyczne, pozostali na miejscu – wyjaśnia Krzysztof Stefaniak.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkaset osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń grzewczych, zwłaszcza gazowych.

Co robić, aby zapobiec takim sytuacjom? Przede wszystkim powinniśmy regularnie wykonywać przegląd instalacji grzewczej. Nie tylko samego pieca, ale też przewodów wentylacyjnych, które mogą okazać się nieszczelne. Tlenek węgla powstaje w związku z niecałkowitym procesem spalania czyli przy braku odpowiedniej ilości tlenu. Pamiętajmy więc by nie zatykać, ani nie zaklejać niczym otworów wentylacyjnych. Strażacy apelują również do mieszkańców, aby zakupili czujniki natężenia CO w powietrzu, te nieskomplikowane urządzenia pozwolą w porę zareagować gdyby działo się coś złego.

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.