reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

03

06 2022

„Zaplatanie” tradycji w Adamowiźnie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Marcin Masalski„Zaplatanie” tradycji w Adamowiźnie - Grodzisk News


4 i 5 czerwca w Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie odbędzie się konkurs plecionkarski w ramach projektu "Tradycja na nowo pleciona". Jest to II edycja konkursu dla koszykarzy-plecionkarzy z całej Polski.


Dworek Adama Chełmońskiego położony jest na niewielkim wzniesieniu pośrodku 3 hektarowego parku, który okala rzeka Mrowna. Obiekt należał do lekarza chorób płucnych Adama Chełmońskiego, który przeniósł dworek w te strony w 1900 roku. Adam był młodszym bratem malarza Józefa Chełmońskiego. W nawiązaniu do historii Dworku tematem zeszłorocznego konkursu zostały „Ptaki z obrazów Chełmońskiego”, które obecnie są wyeksponowane w przestrzeni parku. W tym roku motywem przewodnim zostały „OWADY”. Podobnie jak i poprzednie prace tak i te na stałe zagoszczą w okolicy, a w oparciu o nie powstanie ścieżka edukacyjna.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Samo wydarzenie rozłożone jest na 4 dni. Pierwszy dzień – czwartek, to warsztaty dla uczestników konkursu z mistrzem - Wiesławem Chołujem, który wytwarza kosz zwany "kabłącokiem" (wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kultury).

Sobota to kontynuacja wyplatania prac konkursowych. Wieczorem natomiast zaplanowany jest ogólnodostępny wernisaż prac ukraińskiej artystki Anny Deynegi - mistrzyni tkania ze słomy. Kolekcja obejmuje "diduchy" i "pająki", ozdoby świąteczne, a nawet rzeźby ze słomy. A całość zwieńczy koncert kapeli Pokrzyk – zdobywcy nagrody Złotych Gęśli w tegorocznej edycji festiwalu Nowa Tradycja, połączony z potańcówką.

Niedziela, poza ogłoszeniem wyników konkursu, to cały zestaw atrakcji dla wszystkich chętnych. Oprócz bloku warsztatów z wyplatania z wikliny, a także ze słomy odbędą się też: kiermasz wyrobów plecionych, „Muzyczne zabawy leśne” z Kukaj Kukawko. Odbędzie się też spotkanie z Anną Feliks – autorką książki „Meble plecione w Polsce 1864-1939”. Będzie też możliwość spotkania mistrzów plecionkarskich Wiesława Chołuja, Wojciecha Świątkowskiego oraz Grzegorza Gortata. Dworek Adama Chełmońskiego na kilka dni stanie się miejscem integracji dla plecionkarzy, tworząc forum na którym będzie można wymienić się doświadczeniami, m.in. dzięki możliwości spotkania mistrzów plecionkarskich. Ponadto odwiedzający Dworek będą mogli zapoznać się wymierającym rzemiosłem jakim jest plecionkarstwo, dowiedzieć się o nim więcej i odkryć niektóre jego tajniki i poznać jego znaczenie w tradycji oraz historii.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.