07 04 2020

Zakaz przemieszczania się nie dotyczy działek?

07.04.2020, godz.: 19:03
Zakaz przemieszczania się nie dotyczy działek?
fot,. Pixabay

Ograniczenia rządu dotyczące przemieszczania się i przebywania w przestrzeni publicznej dotykają wszystkich, a ich naruszenie może skutkować mandatem. Ale czy obostrzenia dotyczą też działkowców?

Pytanie krąży od pewnego czasu w internetowych dyskusjach. Niejednoznaczne są też doniesienia medialne w tej kwestii. Sprawa rozbija się m.in. o to czy działkowicze mogą zostać ukrani mandatem za przebywanie na terenie swojego ogródka lub w drodze do niego.

Komunikat w tej sprawie wydał Polski Związek Działkowców. – na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD [rodzinne ogródki działkowe – przyp. red.] W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. Warto podkreślić, że specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, „prywatnych” dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne – czytamy w komunikacie.

PZD podkreślił jednak, że „mając świadomość powagi sytuacji wywołanej epidemią (…) podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich”. Oznacza to, że na działce mogą obecnie przebywać wyłącznie osoby będące faktycznymi dzierżawcami terenu, a w wyjątkowych sytuacjach członkowie najbliższej rodziny. Znajomi i dalsi krewni – już nie.

– Jednocześnie, mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD, KZ PZD wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. Stoją też w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia. Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – brzmi komunikat w dalszej części.

PZD apeluje jednocześnie, aby w obecnej sytuacji ograniczyć doniezbędnego minimum wychodzenie na działkę. W podobnym tonie wypowiada się również policja, która dodaje, że jeśli wyjście na działkę będzie wiązało się z potrzebą pielęgnacji roślin lub zwierząt przebywających na działce, nie powinniśmy obawiać się mandatu.

Pełna treść oświadczenia PZD poniżej.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata