15 07 2020

Zakaz palenia węglem w Podkowie. W kominkach z dużymi ograniczeniami

15.07.2020, godz.: 11:37
Zakaz palenia węglem w Podkowie. W kominkach z dużymi ograniczeniami
fot. Pixabay

Podkowa Leśna przeciera w naszym regionie szlak dla całkowitego zaprzestania palenia węglem w piecach i znacznej redukcji opalania drewnem. Radni przejęli dwie uchwały w tej sprawie.

Pierwsza oznacza właśnie całkowity zakaz spalania paliw stałych, z wyłączeniem drewna prasowanego w formie peletu. zgodnie z zapisami uchwały zakaz ma obowiązywać od dnia stycznia 2023 roku i służyć ograniczeniu poziomów „dopuszczalnych stężeń pyłu PM10 i PM2,5 i poziomu docelowego stężenia benzo(a)pirenu oraz dążenie do osiągnięcia stężeń tych zanieczyszczeń zgodnych z wytycznymi
Światowej Organizacji Zdrowia”.

W trosce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów w Podkowie zdecydowane także o ograniczeniu palenia drewnem w kominkach. Czujniki stężeń PM10 i PM 2,5 w Podkowie zaczynają bowiem szaleć w piątkowe, weekendowe wieczory, zawsze kiedy mieszkańcy licznie rozpalają w kominkach. Okazało się, że 72 proc. smogu w Podkowie pochodzi z biomasy.

W efekcie podjęto uchwałę nazwaną kominkową. Z jej zapisów wynika, iż niedozwolne będzie palenie w kominkach przez 12 godzin, jeśli dopuszczalny poziom zanieczyszczeń powietrza będzie przkeraczał normy przez dwie następujące po sobie godziny. Zakaz nie będzie jednak dotyczył gospodarstw, w których palenie drewnem jest podstawowym źródłem ciepła, a także w przypadku awarii elektrycznej.

Zanim uchwała będzie mogła wejść w życie, miasto ogród zainstaluje system czujników smogowych, skorelowany z systemem powiadamiania SMS dla mieszkańców.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Zakaz palenia węglem w Podkowie. W kominkach z dużymi ograniczeniami”

  1. KRZYSZTOF pisze:

    Przed chwilą pracownicy zieleni miejskiej w Łomży wycięli drzewo , które rosło na trawniku oddzielającym dwie ulice.Ponoć zasłaniały drogę.Zamiast drzewo podgolić i uformować to wcięłi.A nam będą zakazywać ogrzewać domów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.