reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

01

03 2023

Zagospodarowanie centrum Milanówka zbyt drogie?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Andrzej Błaszczak - Praca własna CC BY-SA 4.0Zagospodarowanie centrum Milanówka zbyt drogie? - Grodzisk News


Milanowski magistrat otworzył oferty w przetargu na zagospodarowanie centrum miasta. Zadanie zakłada m.in rewitalizacje parków, remonty placów miejskich, budowa placów zabaw, instalacja małej architektury, aranżacja zieleni. Propozycje cenowe firm przekraczają jednak kwoty zakładane na tę inwestycję przez urząd.


Oto bowiem na przedsięwzięcie podzielone na dwie części Milanówek przeznaczył odpowiednio: 2 miliony na część pierwszą oraz niespełna 2,2 mln zł na część drugą. Firma Sorted złożyła w przetargu propozycje dla obu segmentów. Wyceniła swe usługi jednak na ponad 2,6 mln zł oraz na blisko 2,9 mln zł.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Dodatkowo na drugą część ofertę złożyła również firma AG-Complex z Warszawy, ale zażyczyła sobie bez mała 3,3 mln zł. Teraz Milanówek będzie oferty analizował i będzie musiał podjąć decyzję albo o dołożeniu pieniędzy do budżetu inwestycji, albo o powtórzeniu przetargu.

Tymczasem przypomnijmy. Pierwsza obejmuje zagospodarowanie terenu Placu Starzyńskiego poprzez urządzenie terenów zieleni, w tym nasadzenia roślinności zadarniającej, łąk kwietnych oraz runa leśnego. Kolejny punkt to przebudowa chodników, wykonanie ścieżki mineralnej oraz wyniesionej ażurowej. Na placu zamontowane zostaną też elementy małej architektury: (płotek, ławki, kosze na odpady, stojaki rowerowe, tablicę informacyjną.

W ramach tej części powstaną też plac zabaw z 11 urządzeniami oraz ę scena z trybunami i ścianką wspinaczkową. Cały tern będzie uzbrojony w odwodnienie i oświetlony. Przestrzeń zostanie podzielona na 3 strefy: strefę reprezentacyjną z pomnikiem Bohaterów; strefę dla dzieci z urządzeniami placu zabaw; strefę leśną wokół lokalizacji sceny z trybunami.

Zagospodarowany zostanie również teren wzdłuż ulicy Grudowskiej. Ta część zadania obejmie aranżację zieleni w tym wprowadzenie ogrodu deszczowego i łąk kwietnych; przebudowę układu pieszego oraz wymianę nawierzchni; montaż elementów małej architektury (ławka, kosz na odpady, stojak rowerowy, 4 hamaki, 3 tablice informacyjne) oraz dwóch urządzeń do street workoutu. Wykonawca wyłoniony w przetargu przebuduje również oświetlenie terenu.

Druga część zamówienia dotyczy zagospodarowania trzech parków: Skweru Bienia, Skweru Ossendowskiego, Skweru Wdowiaka. W ramach zadania chodzi o urządzenie zieleni, w ty zasadzenie roślin zadarniających i okrywowych na skwerach oraz z łąk kwietnych przy jezdniach. Kolejny punkt to przebudowę układu ścieżek i chodników oraz wymiana ich nawierzchni.

Na skwerach, prócz stałych elementów małej architektury zainstalowane zostaną również stalowe pergole. Tereny wszystkich skwerów zostaną oświetlone i odwodnione.

Na nowo zagospodarowane zielenią zostaną również tereny w obrębie poszczególnych ulic. Magistrat ma tu na myśli remonty chodników i zjazdów przy ul. Kościuszki oraz Piasta, a następnie posianie tam zieleni. Z kolei przy ulicach Krakowskiej i Dworcowej chodniki zostaną zwężone na potrzeby umiejscowienia tam łąk kwietnych. W kwestii oświetlenia ulicznego wykonawca ma postawić tradycyjne słupy , jak również oprawy do iluminacji projektowanych obiektów – reflektory zewnętrzne mocowane trwale do podłoża oświetlające drzewa oraz te obiekty.

Zagospodarowany będzie też teren w sąsiedztwie urzędu miasta. Pojawi się nowa zieleń, a prowadzące do budynku drogi i chodniki przejdą modernizację. Także tam staną nowe elementy małej architektury. Instalacje wodnokanalizacyjne zostaną przebudowane, podobnie jak oświetlenie uliczne.

Termin realizacji całego zadania wyznaczono najpóźniej do połowy grudnia tego roku.

💬︎   dodaj komentarz

A co z zabytkowymi willami pozostającymi w ruinie, jak choćby ta przy targowisku?

Jan król
03-03-2023 20:46

Skwer Bienia już trzeci raz przechodzi rewitalizację, łąki kwietne na krakowskiej kosztem chodnika to chyba żart ,.a może ścieżka rowerowa by się w końcu przydała .I oświetlenie w dobie kryzysu podświetlony trawnik i drzewa .Brawo panie burmistrzu .zapraszam na Piaskową która tonie w błocie i dołach dalej nas olewacie ,na spacer nie da się wyjść bo buty wyglądają masakrycznie

Piaskowa w wodzie i błocie
04-03-2023 01:50

Brawo skwer Bienia kolejny raz rewitalizacja? Krakowska z łąką kwitną zwężona,a gdzie jest ścieżka rowerowa dalej brak za to podświetlone drzewa i trawniki w dobie kryzysu energetycznego .gdzie są ścieżki rowerowe ? na Kościuszki,krakowskiej Podgórnej .w tym mieście zawsze wszyscy jeździli na rowerach a teraz jesteśmy w tyle z tym tematem ważniejsze są skwery itd.

Kl
04-03-2023 09:23
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.