reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

16

05 2023

Zagłosuj na „Zieloną obwodnicę Grodziska”. Stawką kilkaset tysięcy na obsianie terenów wokół trasy


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz.Zagłosuj na „Zieloną obwodnicę Grodziska”. Stawką kilkaset tysięcy na obsianie terenów wokół trasy - Grodzisk News


Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza, a wśród przedsięwzięć, które mają szansę zostać zrealizowane jest m.in. "Zielona obwodnica Grodziska", czyli projekt zgłoszony przez gminę. Aby mógł się ziścić, potrzebuje głosów internautów!


Projekt zakłada posadzenie drzew i piętrowej roślinności izolacyjnej wzdłuż obwodnicy zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego, którą otwarto w lutym.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Chodzi o posadzenie 300 dużych drzew oraz stworzenie pasa piętrowej zieleni izolacyjnej o powierzchni całkowitej ok. 2000 mkw.

W założeniu teren wokół obwodnicy miałby zostać obsiany sadzonkami drzew i innych roślin odpowiednich do trudnych warunków miejskich oraz do rodzaju gleby, w jakiej zostaną posadzone. Mogą to być np.: lipy, klony, sosny, jesiony czy jarząby, które świetnie sprawdzają się w zieleni przydrożnej. Minimalne parametry sadzonek to 18 cm obwodu pnia oraz 4 m wysokości.

-- Szpalery drzew będą uzupełnione przez grupy krzewów dobrane wielkością w taki sposób, aby tworzyły piętrową barierę dla hałasu i zanieczyszczeń. Gatunki nadające się do tego celu to np.: dereń, tawuła szara, róża dzika i róża pomarszczona, wierzba purpurowa, czy śnieguliczka. Są to też gatunki, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji i znoszą okresowe susze -- czytamy w opisie projektu.

Grodzisk przekonuje, że dzięki temu przedsięwzięciu widoczne będą korzyści również dla kierowców. Szpalery drzew i krzewów bowiem zmniejszą podmuchy wiatru i przeciwdziałać będą zawiewaniu jezdni śniegiem, co z kolei poprawi bezpieczeństwo na drodze.

Koszt realizacji zadania oszacowano na 685 tys. zł. Teraz wszystko w rękach głosujących. Głosować można do 18 czerwca.

Oddać można tylko jeden głos na projekt podregionalny, w tym przypadku grodziski o numerze 362 oraz jeden dowolny projekt ogólnowojewódzki - lista z projektami, które możemy wybrać w danej kategorii rozwija się jako menu.

Głosować można tutaj.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

A może jakieś znaki ostrzegawcze uwaga zwierzęta bo niedługo tych sarenek nie będzie od lutego naliczyłem 6 sztuk zabitych na naszej "obwodnicy" nie licząc lisów i zajęcy.
Po krótkim użytkowaniu pasy na jezdni są już wytarte brak znaków zakazu ruchu dla pieszych często wracających z pracy wzdłuż drogi i czy na obwodnicy nie powinno być zakazu jazdy dla rowerów, traktorów i koparek.

Gruby88
16-05-2023 10:41

To są pierdółki, najważniejsze, że jest sukces, jest obwodnica, a reszta to nieistotna kosmetyka.

anty
16-05-2023 10:54

Jak można zakazać ruchu pieszych i rowerzystów jak z miejscowości Tłuste, Kłudno, Kłudzienko nie ma innej obecnie drogi dla pieszych i rowerzystów do Grodziska, trzeba jechać wzdłuż obwodnicy do pierwszego ronda. Chodnik który był przecięła obwodnica a przejścia na drugą stronę nie zrobiono. Chodzi o ten kawałek przy samej autostradzie.

Mieszkaniec Kłudna.
16-05-2023 17:33

Całkowicie się z Tobą zgadzam mieszkańcu Kłudna. Proponuję Grubemu88 przejść piechotą lub przejechać rowerem od miejscowości Tłuste do Natolina. Może coś zrozumie...

Mieszkanka Tłustego
16-05-2023 20:36

Po co prosić się BOM-u?

Prościej i łatwiej byłoby wpisać to przedsięwzięcie do Budżetu Obywatelskiego Grodziska Maz. Te marne kilkaset tysięcy, to dla najbogatszej gminy pryszcz.

Becia
16-05-2023 11:07

A ja to bym poprosił o obwodnicę z prawdziwego zdarzenia, bo to jest zwykła droga tylko że stwarzająca większe zagrożenie dla zwierząt. Czyli tak:
- dwa pasy ruchu po obu stronach (miejsce jest)
- bezpieczne przejścia podziemne dla zwierzaków
- bezpieczne przejścia dla pieszych (kładki) i bezkolizyjne zjazdy do i z Grodziska (współczuję jak ktoś codziennie musi stać w korku żeby wjechać na "obwodnicę"
No ale sukces jest "obwodnica" pięknie stoi

Grodzisk
16-05-2023 12:06

Może należałoby podać nr tego projektu. Przekopać się przez wszystkie inwestycje, by odnaleźć tą właściwą jest wykonalne!!!!

Anna
16-05-2023 12:24

Anno. przecie jest napisane "Oddać można tylko jeden głos na projekt podregionalny, w tym przypadku grodziski o numerze 362"

XD
16-05-2023 14:13

I jeszcze ze trzy stacje paliw, kilka restauracji i spa do odpoczynku. I naród będzie zadowolony.

Nowy
16-05-2023 13:16

i koniecznie remiza do tańca...

adamo
19-05-2023 12:04

Obwodnica obwodnica ale drogie miejskie nie wszystkie są zrobione niby najbogatsza gmina w Polsce ale dróg miejskich to nie można zrobić. Tak mówię o ulicy Topolowej tutaj to jest masakra ludzie jeżdżą jak wariaci kurzy się na potęgę nie patrzą że ludzie tutaj mieszkają musi się chyba nieszczęście stać żeby coś zrobić

Mieszkaniec
16-05-2023 13:42

Prawie każdego dnia na obwodnicy giną zwierzęta. Kiedy wreszcie ktoś zareaguje.
W pierwszej kolejności na takiej inwestycji powinno powstać zabezpieczenie dla zwierząt przed cywilizacją, która je zabija.
Wiele osób jest przeciwnych niedopracowanym i nieprzemyślanym inwestycjom.

Fredi
16-05-2023 15:53

Popieram tych, którzy piszą o bezpieczeństwie zwierząt - należy zapewnić im bezpieczeństwo. A poza tym - MIESZKAŃCY OSIEDLA KOPERNIKA OD WIELU LAT BŁAGAJĄ O PAS ZIELENI (opisywany pięknie w artykule powyżej) ODDZIELAJĄCY BLOKI MIESZKALNE OD ZATŁOCZONEJ KRÓLEWSKIEJ.

akra
16-05-2023 18:37

Dlaczego codziennie są zabijane zwierzęta na tej pseudo obwodnicy ?

fredek
19-05-2023 12:08
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.