TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

16

05 2023

Zagłosuj na „Zieloną obwodnicę Grodziska”. Stawką kilkaset tysięcy na obsianie terenów wokół trasy


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz.Zagłosuj na „Zieloną obwodnicę Grodziska”. Stawką kilkaset tysięcy na obsianie terenów wokół trasy - Grodzisk News


Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza, a wśród przedsięwzięć, które mają szansę zostać zrealizowane jest m.in. "Zielona obwodnica Grodziska", czyli projekt zgłoszony przez gminę. Aby mógł się ziścić, potrzebuje głosów internautów!


Projekt zakłada posadzenie drzew i piętrowej roślinności izolacyjnej wzdłuż obwodnicy zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego, którą otwarto w lutym.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Chodzi o posadzenie 300 dużych drzew oraz stworzenie pasa piętrowej zieleni izolacyjnej o powierzchni całkowitej ok. 2000 mkw.

W założeniu teren wokół obwodnicy miałby zostać obsiany sadzonkami drzew i innych roślin odpowiednich do trudnych warunków miejskich oraz do rodzaju gleby, w jakiej zostaną posadzone. Mogą to być np.: lipy, klony, sosny, jesiony czy jarząby, które świetnie sprawdzają się w zieleni przydrożnej. Minimalne parametry sadzonek to 18 cm obwodu pnia oraz 4 m wysokości.

-- Szpalery drzew będą uzupełnione przez grupy krzewów dobrane wielkością w taki sposób, aby tworzyły piętrową barierę dla hałasu i zanieczyszczeń. Gatunki nadające się do tego celu to np.: dereń, tawuła szara, róża dzika i róża pomarszczona, wierzba purpurowa, czy śnieguliczka. Są to też gatunki, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji i znoszą okresowe susze -- czytamy w opisie projektu.

Grodzisk przekonuje, że dzięki temu przedsięwzięciu widoczne będą korzyści również dla kierowców. Szpalery drzew i krzewów bowiem zmniejszą podmuchy wiatru i przeciwdziałać będą zawiewaniu jezdni śniegiem, co z kolei poprawi bezpieczeństwo na drodze.

Koszt realizacji zadania oszacowano na 685 tys. zł. Teraz wszystko w rękach głosujących. Głosować można do 18 czerwca.

Oddać można tylko jeden głos na projekt podregionalny, w tym przypadku grodziski o numerze 362 oraz jeden dowolny projekt ogólnowojewódzki - lista z projektami, które możemy wybrać w danej kategorii rozwija się jako menu.

Głosować można tutaj.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

A może jakieś znaki ostrzegawcze uwaga zwierzęta bo niedługo tych sarenek nie będzie od lutego naliczyłem 6 sztuk zabitych na naszej "obwodnicy" nie licząc lisów i zajęcy.
Po krótkim użytkowaniu pasy na jezdni są już wytarte brak znaków zakazu ruchu dla pieszych często wracających z pracy wzdłuż drogi i czy na obwodnicy nie powinno być zakazu jazdy dla rowerów, traktorów i koparek.

Gruby88
16-05-2023 10:41

To są pierdółki, najważniejsze, że jest sukces, jest obwodnica, a reszta to nieistotna kosmetyka.

anty
16-05-2023 10:54

Po co prosić się BOM-u?

Prościej i łatwiej byłoby wpisać to przedsięwzięcie do Budżetu Obywatelskiego Grodziska Maz. Te marne kilkaset tysięcy, to dla najbogatszej gminy pryszcz.

Becia
16-05-2023 11:07

pokaż wszystkie komentarze (14)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.