
Od kwietnia ubiegłego roku trwają prace przy budowie Ośrodka Kultury w Książenicach. Postanowiliśmy zajrzeć na plac budowy i sprawdzić, jak przebiegają roboty. O szczegóły zapytaliśmy też urzędników.
Inwestycja szacowana na ponad 8,3 mln zł prowadzona jest na działce przy ul. Marylskiego. W sąsiedztwie zespołu szkolno-przedszkolnego powstanie nowy, wielofunkcyjny budynek użyteczności publicznej. Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej przestrzeni z salą konferencyjną, mediateką, a także ogólnodostępnym tarasem widokowym. Inwestycji towarzyszyć będzie zagospodarowanie nowego placu miejskiego.
Nowy obiekt, o wymiarach 27 na 24 metry, swoim kształtem ma harmonijnie nawiązywać do istniejącej już w okolicy zabudowy. Jego najbardziej charakterystycznym elementem będzie centralna część przykryta stropodachem, na którym znajdzie się taras widokowy. Mieszkańcy będą mogli z niego podziwiać panoramę nowo projektowanego placu publicznego.
Budynek o łącznej powierzchni użytkowej 687 mkw. został podzielony na sześć stref funkcjonalnych. Na parterze, tuż za wejściem głównym, znajdzie się hol, z którego dostępne będą wszystkie części obiektu. Kluczowym punktem tej kondygnacji będzie imponująca sala konferencyjna o wysokości dwóch pięter.
Pierwsze piętro przeznaczono na strefę mediateki, która z pewnością stanie się ważnym miejscem na kulturalnej mapie okolicy. Znajdą się tam również pomieszczenia biurowe, zaplecze socjalne oraz ogólnodostępne toalety. Z myślą o obsłudze sali konferencyjnej, na tym poziomie zaprojektowano także pokój operatora. Poddasze budynku pełniło będzie funkcje techniczne.
Inwestycja to nie tylko sam budynek. Tuż przy nim powstanie plac publiczny o wymiarach 24 na 36 metrów. Przestrzeń ta zostanie starannie zagospodarowana. Pojawią się tam elementy małej architektury, takie jak ławki, a także nowe nasadzenia i ekologiczne ogrody deszczowe, które pomogą w retencji wody.
Termin zakończenia inwestycji wyznaczono w umowie na 20 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Z tego więc wynika, że obiekt w Książenicach powinien być gotowy pod koniec bieżącego roku. A jak postępy prac wyglądają dziś?
– Obiekt jest już w stanie surowym zamkniętym. Podłączono już wszystkie instalacje i prowadzone będą prace wykończeniowe w jego wnętrzu. Czekamy jeszcze na uzgodnienia z pocztą, która będzie miała tam swój punkt, podobnie jak biuro obsługi interesantów grodziskiego urzędu. Prace toczą się jednak w pełni zgodnie z harmonogramem. Trudno jednak na dziś prognozować, czy uda się zakończyć inwestycję wcześniej, ponieważ realizowana jest przy udziale środków zewnętrznych – podkreśla Urszula Chrzanowska, szefowa wydziału inwestycji i pozyskiwania funduszy zewnętrznych w grodziskim ratuszu.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
6
9
1
2
2
2
2
3
0
A na wsiach kanalizacji to niema nie opłaca się a po co .A co to nie miało być robione za unijne pieniądze.
Kris
12-08-2025 18:06
Szkoda że cały ten rynek razem z centrum kultury to architektoniczny koszmar.
PB
12-08-2025 20:11
A długi gminy rosną. A potem zatrudni się swoich, ci będą dawać zarobić swoim i kolejne głosy w wyborach kupione. Prywatyzacja zysku a uspołecznienie kosztów.
Benedykta i krupolit
14-08-2025 09:14
W pierwszym tygodniu czerwca na terenie kompleksu Tenis Kozerki odbyły się „Mistrzostwa Polski U14 powered by Enervit”. Najlepsi młodzi adepci tenisa rywalizowali o medale mistrzostw kraju.
Od najbliższej soboty przez kilka kolejnych dni w naszym regionie będzie można zaobserwować zwiększony ruch wojsk. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej uspokaja – to będą tylko ćwiczenia.
W czwartkowe popołudnie na autostradzie A2 w rejonie węzła Wiskitki doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Ruch jest zablokowany.
W czwartek przed południem doszło do awarii na podmiejskiej linii średnicowej. Mogą wystąpić opóźnienia pociągów Kolei Mazowieckich m.in. na linii skierniewickiej.
Jaktorów jest gotowy na oficjalne otwarcie kompleksu rekreacyjno-sportowego, który kosztem ponad miliona złotych powstał przy ul. Ostatniego Tura. Już w sobotę odbędzie się z tej okazji piknik dla mieszkańców z atrakcjami. Nie zabraknie również oficjalnego przecięcia wstęgi
Spółka Centralny Port Komunikacyjny przekazała trzem gminom: Baranów, Teresin i Wiskitki po 3 mln zł na rozwój infrastruktury komunalnej oraz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wczoraj zostały podpisane umowy na przekazanie dotacji.
Grodziska prokuratura nadzoruje postępowanie ws. pożaru, do którego doszło pod koniec maja na ul. Bagnistej w Milanówku. Zginął w nim 74-letni mężczyzna.
Wakat trenerski po Piotrze Stokowcu został szybko obsadzony. Nowym szkoleniowcem Pogoni Grodzisk jest od dziś (10 czerwca) Tomasz Kafarski. Doświadczony trener podpisał z klubem kontrakt do końca sezonu 2026/27, ale z opcją przedłużenia o kolejny rok.
19
21-04-2026
11
29-05-2026
10
13-05-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.