reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

04

12 2019

Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy ? czym się różnią?


Artykuł sponsorowany

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy ? czym się różnią? - Grodzisk News



Charakter uszczerbku i straty
Powszechne jest stosowanie terminów odszkodowanie i zadośćuczynienie wymiennie, jako synonimów, lecz z prawnego punktu widzenia są to zgoła inne pojęcia. Odnoszą się one do innych świadczeń, więc warto je wyraźnie rozróżnić, choć potocznie mogą się kojarzyć bardzo podobnie. Odszkodowanie dotyczy tylko szkód o charakterze majątkowym, więc jest to rekompensata pieniężna, w tym przypadku za uszkodzony samochód. Więcej informacji o OC znajdziesz na tej stronie z zakresu ubezpieczeń - http://ubezpieczenie24.org/. Z kolei zadośćuczynienie ma być próbą rekompensaty za szkody o charakterze niemajątkowym, a więc negatywne przeżycia, takie jak ból, utrata zdrowia czy nawet przymus rezygnacji z ważnych planów, spowodowany szkodą doznaną w wypadku. Jak starać się o rekompensatę?
Jak starać się o rekompensatę? Należy zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca miał wykupioną polisę OC (tanie ubezpieczenie OC znajdziesz tutaj https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/). W kontekście odszkodowania jest to wniosek z konkretnymi roszczeniami, które są wyliczane na podstawie szkód materialnych. Sprawę o zadośćuczynienie również należy rozpocząć od kontaktu z ubezpieczycielem sprawcy i zgłoszeniu mu tzw. szkody osobowej. Z reguły przysługują na to 3 lata od dnia zdarzenia, po czym ulegają one przedawnieniu. Nie warto zwlekać jednak ze zgłoszeniem takiej szkody, gdyż im dłużej się czeka, tym więcej daje się argumentów danej firmie, by obniżyć potem ewentualną kwotę rekompensaty. Sam wniosek o zadośćuczynienie najlepiej złożyć w formie pisemnej i uwzględnia się w nim miejsce oraz okoliczności wypadku, obrażenia i dolegliwości po wypadku. Powinno się też wymienić roszczenia, o które się ubiega i ile pieniędzy domaga się z tytułu poszczególnych szkód. Jak wycenić szkodę osobową?
W przypadku odszkodowania sytuacja jest z reguły dość prosta, gdyż szkody materialne można oszacować w sposób stosunkowo łatwy i dokładny. O wiele bardziej problematyczne jest to w kontekście zadośćuczynienia, ponieważ straty mają charakter niematerialny, lecz sama rekompensata wypłacana jest w pieniądzu. Dokonanie wyceny nie jest zatem łatwe, natomiast należy uwzględnić cierpienia fizyczne (długie leczenie i rehabilitacja), psychiczne (depresja, stres pourazowy) oraz skutki doznanych urazów (związane z koniecznością zmiany trybu życia, brakiem możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu). Kwoty zadośćuczynienia nie wylicza się w żaden usystematyzowany sposób ? ma być ona odpowiednia względem poniesionych strat. Z tego względu bardzo ważne jest szczegółowe uzasadnienie składanych roszczeń, co zwiększy szansę na otrzymanie zadośćuczynienia w takim wymiarze, o jaki wnosimy.









📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.