04 12 2019

Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy – czym się różnią?

04.12.2019, godz.: 07:06
Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy – czym się różnią?

W razie szkód i urazów doznanych w wypadku, spowodowanym przez innego kierowcę, można oczekiwać świadczeń z ubezpieczenia OC. Co ważne nie musi to być jednak tylko odszkodowanie, gdyż można się domagać również zadośćuczynienia. Czym różnią się te dwa pojęcia i czego można w związku z nimi oczekiwać?

Charakter uszczerbku i straty
Powszechne jest stosowanie terminów odszkodowanie i zadośćuczynienie wymiennie, jako synonimów, lecz z prawnego punktu widzenia są to zgoła inne pojęcia. Odnoszą się one do innych świadczeń, więc warto je wyraźnie rozróżnić, choć potocznie mogą się kojarzyć bardzo podobnie. Odszkodowanie dotyczy tylko szkód o charakterze majątkowym, więc jest to rekompensata pieniężna, w tym przypadku za uszkodzony samochód. Więcej informacji o OC znajdziesz na tej stronie z zakresu ubezpieczeń – http://ubezpieczenie24.org/. Z kolei zadośćuczynienie ma być próbą rekompensaty za szkody o charakterze niemajątkowym, a więc negatywne przeżycia, takie jak ból, utrata zdrowia czy nawet przymus rezygnacji z ważnych planów, spowodowany szkodą doznaną w wypadku.

Jak starać się o rekompensatę?
Jak starać się o rekompensatę? Należy zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca miał wykupioną polisę OC (tanie ubezpieczenie OC znajdziesz tutaj https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/). W kontekście odszkodowania jest to wniosek z konkretnymi roszczeniami, które są wyliczane na podstawie szkód materialnych. Sprawę o zadośćuczynienie również należy rozpocząć od kontaktu z ubezpieczycielem sprawcy i zgłoszeniu mu tzw. szkody osobowej. Z reguły przysługują na to 3 lata od dnia zdarzenia, po czym ulegają one przedawnieniu. Nie warto zwlekać jednak ze zgłoszeniem takiej szkody, gdyż im dłużej się czeka, tym więcej daje się argumentów danej firmie, by obniżyć potem ewentualną kwotę rekompensaty.

Sam wniosek o zadośćuczynienie najlepiej złożyć w formie pisemnej i uwzględnia się w nim miejsce oraz okoliczności wypadku, obrażenia i dolegliwości po wypadku. Powinno się też wymienić roszczenia, o które się ubiega i ile pieniędzy domaga się z tytułu poszczególnych szkód.

Jak wycenić szkodę osobową?
W przypadku odszkodowania sytuacja jest z reguły dość prosta, gdyż szkody materialne można oszacować w sposób stosunkowo łatwy i dokładny. O wiele bardziej problematyczne jest to w kontekście zadośćuczynienia, ponieważ straty mają charakter niematerialny, lecz sama rekompensata wypłacana jest w pieniądzu. Dokonanie wyceny nie jest zatem łatwe, natomiast należy uwzględnić cierpienia fizyczne (długie leczenie i rehabilitacja), psychiczne (depresja, stres pourazowy) oraz skutki doznanych urazów (związane z koniecznością zmiany trybu życia, brakiem możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu).

Kwoty zadośćuczynienia nie wylicza się w żaden usystematyzowany sposób – ma być ona odpowiednia względem poniesionych strat. Z tego względu bardzo ważne jest szczegółowe uzasadnienie składanych roszczeń, co zwiększy szansę na otrzymanie zadośćuczynienia w takim wymiarze, o jaki wnosimy.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.