TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

06

07 2024

Zabytkowa Willa Radogoszcz przejdzie lifting


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: UM Grodzisk Maz.Zabytkowa Willa Radogoszcz przejdzie lifting - Grodzisk News


Budynek zabytkowej Willi Radogoszcz od dawna jest jednym z wiodących punktów na kulturalnej mapie Grodziska. Wkrótce zaś przejdzie remont, który odnowi jej oblicze. Gmina właśnie ogłosiła przetarg na to zadanie.


Willa Radogoszcz od dawna spełnia funkcję filii grodziskiego ośrodka kultury. Kilka lat temu przy okazji uruchomienia Kina Wolność wnętrza zabytkowego obiektu przeszły remont i odświeżenie. W ubiegłym roku zaś gmina dostała promesę na dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Pieniądze zostaną wydane na dalsze prace rewitalizacyjne. Budynek objęty zakresem opracowania to obiekt wolnostojący, parterowy, z całkowitym podpiwniczeniem i przykryty dachem wielospadowym. Konstrukcja budynku jest murowana i tradycyjna.

Stolarka drzwiowa i okienna drewniana wymieniana była kilkanaście lat temu, jeszcze w pierwszej dekadzie naszego wieku. Bryła budynku składa się z trzech murowanych części: środkowej (wyższej) i dwóch skrzydeł bocznych o niższej wysokości. Każda z części budynku przykryta niezależnym dachem o konstrukcji drewnianej.

Dach części wyższej w formie dachu kopertowego czterospadowego zaś niższe części boczne przykryte dachem trzyspadowym. Główne wejście do budynku zlokalizowane od frontu budynku, z obszernego tarasu w podcieniu z kolumnadą. Drugie wejście do budynku, dawniej kuchenne, zlokalizowane od tyłu posiada platformę dla osób niepełnosprawnych. Odrębne wejście do poziomu piwnic zlokalizowane jest obok wejścia głównego od strony południowej schodów głównych.

Opracowanie projektowe i specyfikacja przetargowa uzgodnione z konserwatorem zabytków zakładają zabezpieczenie konstrukcji obiektu, w tym docieplenie i izolację ścian budynku. Następnie położone zostaną nowe tynki. To działania niezbędne, aby zabezpieczyć zabytkowy obiekt przed degradacją.

W specyfikacji przetargu znajdujemy również zadanie polegające na przystosowaniu obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez wykonanie nowej platformy i windy. Trzeci element inwestycji to aranżacja stylowej zabudowy, w tym lady w recepcji obiektu. Wymienione zostaną także płytki na tarasie i schodach, pojawią się nowe balustrady.

Prace toczyć się będą przez 14 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Obiekt nie powinien być jednak zamknięty.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

A willa na bałtyckiej w nowym osiedlu stoi oblozona rusztowaniem i nic.

Z bałtyckiej
06-07-2024 19:57
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.