TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

07

04 2023

Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem na święta


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Pixabay1 - Grodzisk News


Grodziscy policjanci apelują do mieszkańców, aby odpowiednio zabezpieczali swoje domy i mieszkania na czas świątecznych wyjazdów. Nieobecność domowników może być zachętą dla złodziei.


Święta Wielkiej Nocy już w ten weekend. Wielu mieszkańców naszego regionu na ten czas wyjedzie do swoich rodzin często mieszkających w innych miejscach Polski. Pozostawienie domu nieodpowiednio zabezpieczonego i bez nadzoru może być okazją dla złodziei i włamywaczy. Dlatego bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć wszystkie pomieszczenia, przez które złodziej może dostać się do domu (okienka piwniczne, taras, garaż itp.).

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Ponadto policjanci z grodziskiej komendy podkreślają, aby unikać przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Aby nie kusić złodzieja, warto zdeponować je w banku lub przekazać osobom zaufanym do przechowania. Nie należy również szeroko rozpowiadać o swoich planach wyjazdowych, aby nie dowiedziały się o tym osoby nieodpowiednie. Dodatkowym zabezpieczeniem może być spisanie numerów fabrycznych wartościowych przedmiotów. Należy je oznakować w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja. Dobrze jest sporządzić listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Policjanci zachęcają również do skorzystania z pomocy zaufanych sąsiadów. – W przypadku dłuższego wyjazdu informujcie się wzajemnie, aby uczulić na czyjąś obecność. Jeśli w mieszkaniu ktoś włączy i wyłączy światło, odsłoni okna będzie to sygnał, że w mieszkaniu ktoś przebywa. Przestępcy szybko zorientują się które miejsce jest pod czujnym okiem sąsiada, gdy ten zareaguje na wizytę obcej osoby pod drzwiami pustego mieszkania lub bramą posesji – podają policjanci.

Funkcjonariusze apelują również do osób, które na święta zostają w domu. – Zwróć uwagę na otoczenie, zareaguj na obce osoby zachowujące się podejrzanie w pobliżu domów lub na osiedlach i informuj policjantów o swoich spostrzeżeniach. Bezpłatny numer alarmowy 112 jest czynny całą dobę, a pracujący, także w okresie świątecznym, policjanci sprawdzą każdy sygnał, aby chronić mienie mieszkańców – podkreślają.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.