TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

17

07 2021

Za kilka dni Grodzisk skończy 499 lat


Grodzisk News


foto: Marcin MasalskiZa kilka dni Grodzisk skończy 499 lat - Grodzisk News


Już za kilka dni Grodzisk obchodził będzie 499. urodziny. Data 22 lipca na trwałe zapisała w historii miasta. Przypomnijmy ją zatem.


reklama Grodzisk mazowiecki

W 1522 roku, król Zygmunt I Stary nadał ówczesnej wsi Grodzisko prawa miejskie. Był to początek miasta Grodzisk Mazowiecki, które znamy współcześnie.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Grodzisk nigdy jednak nie stałby się miastem, gdyby nie przedstawiciele szlacheckiej rodziny Okuniów herbu Belina. Ten znakomity, szczycący się świetnymi koligacjami ród, posiadający rozległe dobra i niemałe wpływy na dworze królewskim, nabył osadę Grodzisko, pielęgnował ją rozwijał i rozbudowywał. Wszystko po to, aby ostatecznie zabiegać u króla o nadanie tej posiadłości statusu miasta.

Nastąpiło to 22 lipca 1522 roku. Choć warto pamiętać, że o powstaniu miasta Grodziska krążą też inne legendy, ta najbardziej znana i popularna mówi, iż monarchowie drogą przez osadę Grodzisko przejeżdżali, jadąc na polowania do puszczy jaktorowskiej. Pewien zmęczony król dostał na posilenie kubek wody z grodziskiego źródełka o nadzwyczajnym smaku. Zachwycony smakiem wody król nakazał nadać osadzie rangę miasta. Swą legendę ma zresztą także herb miejski ? Bogoria.

Oto w uznaniu waleczności i męstwa rycerza Bogorii w wojnie z Tatarami król Bolesław Śmiały własnoręcznie miał wyciągnąć z ciała rannego wojownika tatarskie strzały, które połamał i oddał mu. Tym samym nadał mu herb o nazwie Bogoria ze złamanymi strzałami. W 2012 roku z okazji okrągłych 490. urodzin miasta magistrat w formie książeczki elektronicznej i papierowej wydał ?Legendę o obwołaniu Grodziska miastem z dawnych podań wiernie spisaną?.

💬︎   dodaj komentarz

22 lipca - to prawie jak miasto PKWN

Becia
17-07-2021 15:36

Becia! Wyluzuj, popatrz życzliwiej na świat, uśmiechaj się częściej i wtedy nie będzie Cię korciło, żeby pisać tak beznadziejne komentarze. Może też Twoje skojarzenia pójdą w lepszym kierunku.

Babcia
17-07-2021 21:57

Daj sobie spokój z pseudokomentarzami. Spróbuj rozładować napięcie w inny sposób.

Człowiek
17-07-2021 22:36

pokaż wszystkie komentarze (8)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.