reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

07

06 2021

Z Warszawy do Łodzi w 45 minut. Umowa na linię dużych prędkości podpisana


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Piotr AntosZ Warszawy do Łodzi w 45 minut. Umowa na linię dużych prędkości podpisana - Grodzisk News


Przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny podpisali wczoraj umowę na prace przygotowawcze do budowy pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości między Warszawą, CPK i Łodzią. Pociągi mają po niej jeździć z prędkością do 250 km/h.


Umowa została podpisana wczoraj na przebudowywanej stacji Warszawa Zachodnia, gdzie KDP rozpocznie swój bieg w kierunku CPK i Łodzi. Dotyczy ona prac przygotowawczych dla prawie 140-kilometrowego odcinka: Warszawa–CPK–Łódź, który ma zostać uruchomiony wraz z Portem Solidarność, czyli w 2027 r. – Zawarta dziś pierwsza umowa realizacyjna to jedna z wielu, jakie podpiszemy w ciągu najbliższych tygodni, przygotowując nowy system komunikacyjny Polski, którego sercem będzie CPK. Dzięki inwestycjom kolejowym CPK atrakcyjność inwestycyjna Warszawy, Łodzi oraz wielu innych miast i regionów radykalnie się zwiększy. Mieszkańcy zyskają możliwość szybkiego i wygodnego dojazdu do większości miast w Polsce – powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Jak podkreślają władze spółki CPK, dzięki tej inwestycji w szybki sposób dotrzemy do nowego lotniska (z Warszawy w ok. 15 min, z Łodzi w ok. pół godziny), a także ze stolicy do Łodzi (45 minut, czyli blisko dwukrotnie szybciej niż obecnie). Pociągi będą po KPD będą jeździć z prędkością do 250 km/h, ale w zostanie ona tak zaprojektowana, aby w przyszłości składy mogły pędzić nawet 350 km/h (o ile będzie taka potrzeba).

Według Mikołaja Wilda, prezesa spółki CPK, wchodzimy w nowy rozdział transportu w Polsce. – To historyczny moment. Wspólnie z wykonawcą przygotujemy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla pierwszej linii KDP w Polsce. Planowana linia zapewni pasażerom wygodny dojazd do Portu Solidarność, a zarazem na nowo połączy Łódź i Warszawę, skracając czas podróży miedzy tymi miastami o połowę. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii transportu RP – powiedział.

Wykonawca STEŚ został już wybrany wcześniej i firma będzie miała 10 miesięcy na przygotowanie m.in. analizy przebiegów, a także specjalistyczne opracowania: techniczne, środowiskowe i ekonomiczne. Efektem tego całego opracowania będzie wskazanie rekomendowanego przebiegu linii kolejowej między Warszawą a Łodzią w zakresie koniecznym do prowadzenia działań inwestycyjnych. W ramach dalszych zadań KDP zostanie wydłużona do Poznania i Wrocławia.

Jak podaje CPK, na Mazowszu w ramach programu kolejowego CPK powstanie łącznie ok. 344 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest spółka CPK, a kolejne ok. 654 km zostanie zmodernizowane przez PKP PLK. W skali kraju w trakcie prac przygotowawczych są już w sumie ok. 743 km nowych linii kolejowych.

W ostatnim czasie spółka CPK wybrała wykonawców sześciu z ośmiu przetargów na tzw. STEŚ. Jednocześnie oczekuje na uprawomocnienie się wyboru ofert w postępowaniach na wykonawcę prac przygotowawczych dla węzła CPK, a także projektu budowlanego dla tunelu dalekobieżnego CPK (dla pociągów jadących od strony Warszawy i CPK zacznie się w tym samym miejscu co drążony obecnie przez PKP PLK tunel aglomeracyjny i regionalny – na stacji Łódź Fabryczna).


ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.