TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

24

04 2023

Z kont mieszkanek powiatu grodziskiego zniknęły pieniądze. Padły ofiarami oszustów.


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayZ kont mieszkanek powiatu grodziskiego zniknęły pieniądze. Padły ofiarami oszustów. - Grodzisk News


Grodziscy policjanci apelują do mieszkańców o szczególną ostrożność i rozwagę podczas transakcji w internecie, gdyż wzrosła w ostatnim czasie liczba oszustw to drogą. Dwie mieszkanki naszego regionu zamiast zyskać pieniędzy za sprzedawane przez siebie przedmioty, straciły pieniądze z konta.


Obie kradzieże zgłoszono w miniony weekend. – Mieszkanka gminy Jaktorów otrzymała link od osoby, która miała zapłacić za wystawione do sprzedaży rzeczy. Otrzymanie zapłaty wymagało zalogowania się do bankowości elektronicznej. Wprowadzone przez pokrzywdzoną dane zostały wykorzystane przez oszusta do wypłaty z konta 10 tysięcy złotych – opisuje mechanizm przestępstwa asp. sztab. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Mieszkanka jednej z podgrodziskich miejscowości straciła prawie 9 tysięcy złotych w podobny sposób. Chciała sprzedać buty, a w celu uzyskania zapłaty weszła w link podany przez i zalogowała się do swojego banku. Wpisane informacje posłużyły przestępcy do dokonania nieautoryzowanych transakcji z jej konta.

W tej sytuacji trzeba więc do znudzenia przypominać o zasadach bezpieczeństwa w internecie. A podstawowa jest taka, iż nie wolno udostępniać nikomu danych do karty płatniczej, bankowości internetowej, ani danych osobowych. Nie wolno też klikać w linki nadsyłane nam przez nieznajomych, gdyż najczęściej są ti nakładki do złudzenia przypominające znane nam serwisy a tak naprawdę służą do wyciągnięcia od nas poufnych danych, które następnie złodziej wykorzystują do okradzenia ofiar.

– Jeśli ktoś wywiera presję i wymusza podjęcie natychmiastowej decyzji lub działań – proszę zastanowić się dwa razy, to może być próba ataku; warto upewnić się w innym kanale komunikacji (np. oficjalny numer telefonu podany w Internecie), że nadawca rzeczywiście wysłał do Państwa wiadomość – zarówno w przypadku wiadomości e-mail, jak i wiadomości SMS lub wysyłanych w komunikatorach, nazwę nadawcy można dowolnie zmodyfikować i w ten sposób podszyć się pod prawdziwą firmę; warto zweryfikować wiadomość pod kątem poprawności językowej (np. czy jest napisana poprawną polszczyzną, nie zawiera literówek lub innych błędów) – dają inne wskazówki policjanci.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Głupich nie sieją.

Ter
25-04-2023 04:35

Współczuje moją mamę też tak oszukali. proponuje nie korzystać z what's up moja mama straciła 700PLN

Ehh
29-04-2023 19:00
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.