07 03 2019

Wzrosną ceny za śmieci w Milanówku. O ile?

07.03.2019, godz.: 16:36
Wzrosną ceny za śmieci w Milanówku. O ile?
fot. GrodziskNews

Nowe regulacje dotyczące gospodarowania odpadami skutkują podwyżkami cen z śmieci w kolejnych gminach: Grodzisku, Brwinowie, Podkowie Leśnej. Podobny los czeka prawdopodobnie też Milanówek, choć magistrat za zastrzega, że wciąż analizuje możliwości i proponuje rozwiązania co do ograniczenia tych kosztów dla mieszkańców.

Nowe przepisy nakładające na gminy obowiązek segregacji śmieci na pięć frakcji w połączeniu z brakiem możliwości dopłacania do systemu z samorządowej kasy musiało skutkować podniesieniem cen za odbiór odpadów, tym bardziej że na Mazowszu zamknięto sporą część wysypisk, a to automatycznie podniosły koszty dla firm śmieciowych.

Milanówek już to odczuł, będąc zmuszonym wybrać w przetargu ofertę o – bagatela – 800 tys. zł – wyższą niż zakładana. To w praktyce musi przełożyć się na wyższe opłaty za śmieci dla mieszkańców.

–  W sąsiednich gminach włodarze już zdecydowali o podwyżkach i tak w Grodzisku Mazowieckim za segregację mieszkańcy płacą 19 zł/osoby, w Brwinowie od kwietnia będzie 16 zł od osoby, Izabelin 29 zł od osoby w gminie Góra Kalwaria prawdopodobnie 35 zł. My przeprowadzamy obecnie analizę kosztów jakie ponosimy na system i już widać, że nie unikniemy wzrostu cen. Ale będziemy Państwa o tym wcześniej informować – podał milanowski urząd miasta.

Urzędnicy twierdzą, że już teraz zmiana przyzwyczajeń konsumenckich może wpłynąć na ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów, a to zmniejszy koszty ich zagospodarowania.

Urząd podaje wskazówki

 • rezygnacja z kupowania napojów w plastikowych opakowaniach (w wielu wypadkach wody źródlane można w ogóle zastąpić „kranówką”).
 • Zastąpienie jednorazowych „reklamówek” w marketach czy na targach torbami wielorazowego użytku (na przykład dającymi się schować w kieszeni lnianymi siatkami, które są wytrzymałe
  i pojemne).
 • Jeśli to konieczne – kupowanie produktów w możliwie dużych, zbiorczych opakowaniach, aby produkt wystarczył na dłużej bez konieczności dokupowania kolejnego, w kolejnym opakowaniu.
 • Coraz więcej marketów oferuje możliwość kupowania produktów „luzem”, na wagę, można
  w ten sposób nabyć ziarna, orzechy, słodycze, kasze czy makarony. Warto!
 • Wiele produktów można kupić w dwóch wersjach – opakowane lub nie – tak jest choćby
  z mydłami, które występują w wersjach opakowaniowych, ale równie dobrze można kupić kostki mydła luzem.
 • Wiele plastikowych przedmiotów domowego użytku można zastąpić przedmiotami szklanymi czy drewnianymi.
 • Kompostowania odpadów biodegradowalnych (ogrodowych i kuchennych).
💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.