reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

24

05 2022

Wzorcowanie wagi – na czym polega?


Artykuł sponsorowany

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Wzorcowanie wagi – na czym polega? - Grodzisk News


Mogłoby się wydawać, że współczesna technologia wykluczyła już możliwość występowania błędów pomiaru. Niestety, takie nieprawidłowości wciąż mogą się zdarzyć – szczególnie jeśli urządzenie jest używane bardzo często. Z tego powodu wykonuje się wzorcowanie wag. Jak przebiega taki proces i kiedy należy go wykonać?


Waga pokazująca wartości odbiegające od stanu faktycznego może być przyczyną wielu problemów. Zwykle nie są one specjalnie groźne, jeśli taki sprzęt sortujemy w celach domowych – do kontroli masy ciała lub w kuchni. Wówczas możemy co najwyżej zepsuć jakąś potrawę lub nieprawidłowo ocenić stosowaną dietę. Jednak błędne odczyty w wagach przemysłowych, stosowanych podczas produkcji lub służących do określenia masy rozliczanego towaru mogą być źródłem problemów natury prawnej i poważnych strat finansowych. Jak sprawdza się odczyty wagi?

Kontrola prawidłowości odczytów
Odczyty wagi należy co pewien czas kontrolować. Częstotliwość takich kontroli zależy np. od rodzaju sprzętu, jego przeznaczenia oraz intensywności eksploatacji. Takiego wzorcowania dokonuje się, wykorzystując odważniki wzorcowe. Takie odważniki do wagi są zgodne z  określonym wzorcem masy. Ważąc je, można sprawdzić, jak dokładna jest badana waga. Odważniki wzorcowe mogą mieć różną masę, dzięki temu służą do testowania różnych rodzajów wag. Odważniki kalibracyjne stosowane są także w specjalnych laboratoriach, które zajmują się specjalistycznym wzorcowaniem wag. Pomiary przeprowadzone w takich instytucjach są bardzo dokładne. W przypadku wag, które wykorzystuje się np. w celach komercyjnych, przeprowadzanie takich kontroli jest szczególnie zalecane.

Czy wolno samodzielnie wzorcować wagę?
Samodzielne dokonywanie procedury wzorcowania, jeśli przeprowadza się je poprawnie, w  żaden sposób nie szkodzi badanemu sprzętowi. Polega jedynie na zważeniu wzorców, proces ten nie różni się od ważenia innych przedmiotów. Nie ma więc przeciwwskazań, aby wykonywać takie kontrole we własnym zakresie. Jednak należy je traktować raczej jako dodatkową procedurę bezpieczeństwa, ponieważ nie są one należycie dokładne. Jedynymi instytucjami, które mogą dokonać precyzyjnego wzorcowania i wydać stosowne świadectwo są laboratoria, które posiadają odpowiednie uprawnienia.

W jaki sposób samodzielnie zbadać dokładność wagi?
Samodzielne wzorcowanie wagi należy rozpocząć od prawidłowego ustawienia sprzętu. Powinien on stać na stabilnym, płaskim podłożu i być wypoziomowany. Następnie na wadze ustawia się wzorzec masy, czyli odważnik. Kolejnym krokiem procesu wzorcowania jest porównanie wartości wskazywanej przez testowane urządzenie z masą zastosowanego wzorca. W zależności od rodzaju i specyfikacji wagi oraz jej przeznaczenia dopuszczalne są pewne niewielkie niedokładności pomiaru, jednak taki sprzęt zawsze warto przetestować w  laboratorium wzorcującym. Istnieje też możliwość regulacji urządzeń, które z czasem straciły pierwotną precyzję. Jednak taka adjustacja i kalibracja wag wykorzystywanych komercyjnie, musi być przeprowadzana przez upoważnione do tego organy.









📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.