reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

13

10 2022

Wyrok dla wójta Jaktorowa. Jest apelacja


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayWyrok dla wójta Jaktorowa. Jest apelacja - Grodzisk News


Do płockiego sądu okręgowego trafiła apelacja wójta gminy Jaktorów, który odwołał się od wyroku pierwszej instancji. Sąd Rejonowy w Żyrardowie wydał bowiem rozstrzygnięcie, w którym uznał wójta za winnego w sprawie z 2014 roku i wyborów samorządowych. Sąd uznał, że włodarz nie dopełnił obowiązku sprawdzenia, czy osoby wnoszące o wpisanie ich do rejestru wyborców rzeczywiście mieszkały na terenie gminy. Wyrok nie jest prawomocny.


Sąd pierwszej instancji napisał w orzeczeniu wyroku, że Maciej Ś. „od 3 lipca do 16 listopada 2014 r. jako funkcjonariusz publiczny, pełniąc w tym czasie funkcje wójta gminy, nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku polegającego na sprawdzeniu, czy osoba wnosząca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze gminy”. Sprawa dotyczyła 15 nazwisk.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Wskazał również, że owych 15 osób wpisano do rejestru wyborców, "pomimo że osoby te faktycznie nie zamieszkiwały na stałe pod adresami wskazanymi we wnioskach". Tym samym sąd stwierdził, że wójt w dokumentach poświadczył nieprawdę "co do okoliczności mających znaczenie prawne" i „działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego” Łukasza Palkowskiego, który w 2014 roku startował w wyborach samorządowych i ubiegał się o fotel radnego. W procesie wójta pełni zaś funkcję oskarżyciela posiłkowego.

Żyrardowski sąd rejonowy uznawszy gospodarza Jaktorowa za winnego, skazał go na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok "tytułem próby"; informowanie o przebiegu próby co sześć miesięcy; grzywnę w wysokości 15 tys. zł; wydał wobec niego zakaz pełnienia funkcji publicznych na okres trzech lat.

Maciej Ś. odwołał się od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Płocku, a z informacji medialnych wynika, że jego obrońcy wnioskować mają o jego uniewinnienie lub o ewentualne uchylenie wyroku i ponowne rozpatrzenie sprawy. Uzasadniają, że wójt decyzje o wpisaniu osób do rejestru wyborców podejmuje na podstawie informacji podanych mu przez jego pracowników.

Termin rozprawy apelacyjnej nie jest jeszcze znany.

💬︎   dodaj komentarz

Czyli jednak nie udało im się zamieść sprawy pod dywan

Mieszkaniec
14-10-2022 04:47

To ten pan z Platformy Obywatelskiej nie jest praworządny i jeszcze chce winę zrzucić na mitycznych pracowników czyli nikt nie będzie winni. Jaktorowscy POwcy są jeszcze gorsi od grodziskiego PSL/ZSL zwanego dla zmylenia przeciwników Ziemią Grodziską. Sprawa z 214 roku a PO w Jaktorowie cały czas rządzi.

Maria
14-10-2022 09:51

Pan wójt jest z PO.

Nela
14-10-2022 10:21

pokaż wszystkie komentarze (12)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.