reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

25

03 2021

Wspomnienie grodziszczan – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Muzeum PolinWspomnienie grodziszczan – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - Grodzisk News


W środę przypadł Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Z tej okazji warto przypomnieć kilka sylwetek mieszkańców Grodziska, którzy uhonorowani zostali medalami „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.


Według szacunków historyków, co najmniej kilkaset tysięcy Polaków, zarówno dorosłych, jak i dzieci, w różnorodny sposób udzielało podczas II wojny światowej pomocy Żydom, za co groziła kara śmierci. Liczbę uratowanych ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy. Blisko 7 tysięcy Polaków zostało uhonorowanych medalami „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” – przypomina Łukasz Nowacki, popularyzator wiedzy o historii Grodziska.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Wśród nich jest również troje grodziszczan. Stanisława Sławińska w swoim mieszkaniu przy ul. 3 Maja udzieliła schronienia co najmniej 7 osobom pochodzenia żydowskiego, w tym rodzinom Dombów i Krupników. Za swoją postawę, w 2008 r. na wniosek jednej z ocalonych przez siebie kobiet  – Esfiry Maiman, została uhonorowana pośmiertnie medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Jan Osiewicz, od 1953 r. mieszkający w dzielnicy Łąki, otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata w 1974 r. W okresie okupacji niemieckiej jako mieszkaniec Krasnegostawu udzielił pomocy więźniom zbiegłym z nazistowskiego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Wśród ocalonych znalazła się rodzina Knobel, Jakub Altman i Zyndel Honigman – przypomina Łukasz Nowacki.

Wreszcie trzecia postać to Stanisława Olewnik – w latach II wojny światowej mieszkająca we wsi Krzemień. Zdecydowała się pomagać pięcioosobowej rodzinie Mławskich, która wydostała się z getta. Ukrywających się schwytali Niemcy. Stanisława Olewnik trafiła do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęła w 1944 r. Przyznany jej pośmiertnie w 2012 r. tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata w imieniu jej syna Jana Olewnika, mieszkańca Grodziska Mazowieckiego, odebrał i przekazał rodzinie burmistrz Grzegorz Benedykciński.


ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz

Kilkaset tysięcy Polaków ukrywało swoich żydowskich sąsiadów. Tak znakomicie ich ukryli, że 75 lat po wojnie z 3 milionów polskich obywateli żydowskiej narodowości udało się odnaleźć żywymi jedynie nieco ponad 20 tys.
Na prawdę nie wstydzicie się powtarzać ahistorycznych kłamstw ? Poza tym, że owo "kilkaset tysięcy" to po prostu pozbawiona jakichkolwiek źródłowych podstaw propagandowa teza, stanowi ona obrazę dla tych rzeczywistych, nielicznych bohaterów, którzy ryzykowali własnym życiem chroniąc życie innych.

Frodo
27-03-2021 22:58








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.