reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

03

08 2018

Wspólnie pośpiewajmy szanty na rzecz "bezdomniaków"


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Wspólnie pośpiewajmy szanty na rzecz "bezdomniaków" - Grodzisk News


W każdym sezonie na grodziskich koncertach na rzecz bezdomnych czworonogów goszczą rozmaite style muzyczne. Nie może zabraknąć także szant. Te usłyszymy już jutro podczas kolejnej imprezy z cyklu Dog Rock.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Szanty mają długą tradycję. Swój początek biorą w XVIII i XIX wieku. Wykonywane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, stosowane wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób, lub pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych, ale rytmicznych czynności. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba ? ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Śpiewane były z reguły a cappella lub z towarzyszeniem prostych instrumentów prowadzącego szantymena.

Polska jest od przełomu lat 70. i 80. XX wieku jednym z czołowych krajów na świecie, jeśli chodzi o szanty w ich najszerszym znaczeniu. Polscy żeglarze w zagranicznych portach imponują żeglarzom z innych krajów bogactwem repertuarowym, a liczba odbywających się w Polsce co roku festiwali szantowych jest bliska setki. Na uwagę zasługuje m.in. udokumentowane ponad 200 zwrotek do Morskich opowieści, ale również wiele tłumaczeń oryginalnych szant obcojęzycznych. Dorobek polskich współczesnych ?szantymenów? objawia się również upowszechnianiem się polskich piosenek również wśród międzynarodowej braci żeglarskiej. Polskim wynalazkiem jest szanta dziecięca, czyli piosenki o żeglarstwie pisane specjalnie dla młodych wykonawców lub kierowane do najmłodszej części widowni. Z kolei szanty babskie to pieśni śpiewane wyłącznie przez wykonawczynie. Ich tematyka mówi nie tylko o samym uprawianiu żeglarstwa, ale i o tęsknocie kobiety czekającej na powrót ukochanego z rejsu.

Poza tym wszystkie imprezy szantowe odznaczają się niepowtarzalnym klimatem wspólnej zabawy i ciepłą, niemal rodzinną atmosferą. Oraganizatorzy sobotniego koncertu mają nadzieję, że nie inaczej będzie w Grodzisku. W Grillu pod Dębem zagra i zaśpiewa Michał Gaca z klubu żeglarskiego Czysty Wiatr.

Początek koncertu w plenerze przy żytniej 37 o godz. 20.00 wstęp jest wolny. Oczywiście bardzo ucieszą organizatorów charytatywne wrzutki do puszek.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.