reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

06

09 2022

Wspólne sprzątanie rzeki Rokitnicy. Przyłączysz się?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Mat. organizatora1 - Grodzisk News


18 września z okazji Dnia Sprzątania Świata ma się odbyć wielkie sprzątanie rzeki Rokitnicy. Poprzez inicjatywę jej organizatorzy chcąc zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń lokalnych rzek w naszym powiecie. Do wspólnego sprzątania zapraszają też mieszkańców.


Zamiarem jest posprzątanie 14-kilometrowego odcinka Rokitnicy od Siestrzeni do Chrzanowa. Możesz pokonać z nami całą trasę pieszo, to około 14 km, lub dołączyć w trakcie. Zaczynamy o godz. 8:30 miejscowości Siestrzeń. – Około 9.30 będziemy w Książenicach, o 10:00 w Opypach, ok. 10:45 w Kadach, ok. 12:00 przy użytku ekologicznym Łęgi na skraju między Milanówkiem a Grodziskiem. Około 14:00 powinniśmy dotrzeć do Chrzanowa, gdzie zakończymy akcję. Będziemy sprzątać, rozmawiać o problemach grodziskich wód i tym, w jaki sposób możemy wspólnie i jako Zieloni zadbać o nasz powiat. To także unikalna szansa na poznanie okolicy z perspektywy rzeki – mówią organizatorzy z lokalnego koła Partii Zieloni.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Rokitnica, to rzeka która liczy 130 tys. lat. W latach 70 ubiegłego wieku została zniszczona przez regulację. Na jej zanieczyszczenie wpływa odprowadzanie ścieków z oczyszczalni, zakładów przemysłowych a także chemii z pól. W sezonie letnim z powodu niskiego stanu wód zanika w górnym biegu.

Problem wylewania Rokitnicy i zalewania mieszkańców dotyka Kad. W tej sprawie interweniowaliśmy u Wód Polskich. Przyczyną jest intensywna, nieprzemyślana urbanizacja, która zaburza stosunki wodne. Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę, że ten problem może pogłębić krótkowzroczna, intensywna i nieprzemyślana polityka urbanizacyjna. W Milanówku, gdzie ma powstać wielkie osiedle na terenie po MIFAMie, budowa 13 bloków na prawie 500 mieszkań na terenie zalewowym może spowodować nie tylko podtopienia, ale negatywnie wpłynąć także na zapotrzebowanie na wodę. Jeden z bloków ma powstać na zasypanym rowie melioracyjnym! Zatrzymanie szkodliwego kierunku, w jakim zmierza powiat grodziski to cel Zielonych. Chcemy polityki, która podniesie jakość życia mieszkańców i zapewni bezpieczeństwo w czasach kryzysów – podkreślają organizatorzy akcji.

Wspólne sprzątnie Rokitnicy odbędzie się 18 września.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.