Zakończyły się konsultacje dotyczące projektu „Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”. Wójt gminy Żabia Wola przekazał spółce CPK uwagi mieszkańców wraz ze swoim stanowiskiem.
Konsultacje te miały na celu poznanie zdania mieszkańców okolicznych miejscowości, na których ta wielka inwestycja będzie oddziaływać. W aktualnym dokumencie studium lokalizacyjnego, który został poddany pod konsultacje uwzględniono uwagi dotyczące ciągów inwestycyjnych i w takiej formie, z miejscowo poszerzonymi korytarzami transportowymi jest poddawany ocenie oddziaływania na środowisko. Przebiegi linii kolejowych zostały zweryfikowane na podstawie uwag z pierwszej tury konsultacji i szczegóły ustalano z właściwymi lokalnymi samorządami.
Konsultacje właśnie się zakończyły. Wójt gminy Żabia Wola poinformował, że uwagi mieszkańców zostały przekazane przedstawicielom spółki. – Formularze wniosków zawierające uwagi dotyczące konsultowanego dokumentu, które wpłynęły do Urzędu Gminy, zostały dziś w imieniu Mieszkańców przekazane do siedziby Spółki CPK – poinformował wczoraj Urząd Gminy Żabia Wola.
W trakcie spotkania z przedstawicielem CPK wójt złożył także swoje stanowisko w tej sprawie. Podobnie jak to z marca było ono negatywne. – Z uwagi na fakt, iż w dalszym ciągu Gmina Żabia Wola objęta jest korytarzem drogowym, w części korytarzem kolejowym, a także znajduje się w zasięgu oddziaływania związanego z usytuowaniem pasów startowych pod kątem 150 stopni, nie mogło ono ulec zmianie – napisał wójt Piotr Rybka. – Konsekwencje jakie poniesie nasza gmina na skutek planowych inwestycji wpłyną na strefę społeczną, środowiskową, ekonomiczną i w efekcie na obecny ład przestrzenny. Takie działania powinny wynikać ze świadomie prowadzonej polityki rozwoju, a nie opierać się na przypuszczeniach – dodał.
Pełna treść aktualnego oraz marcowego stanowiska wójta jest dostępna tutaj.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Grodzisk Mazowiecki planuje zorganizować tego lata specjalny program wakacyjny dla dzieci i młodzieży, które na co dzień mogą borykać się z trudnościami. Chodzi o podopiecznych wiejskich świetlic opiekuńczo-wychowawczych, często pochodzących z rodzin z problemem alkoholowym, dysfunkcyjnych czy zagrożonych wykluczeniem. Gmina chce zapewnić im nie tylko beztroski wypoczynek, ale także ważne wsparcie profilaktyczne.
Już jutro (25 kwietnia) siatkarze Sparty Grodzisk Mazowiecki rozegrają pierwszy mecz w turnieju półfinałowym, którego stawką będzie awans do najlepszej czwórki zespołów walczących o awans do pierwszej ligi. Pierwsze spotkanie w Słupcy Spartiaci rozegrają z zespołem SPS-u Cargill – gospodarzami zawodów. Polski Związek Piłki Siatkowej zaktualizował godziny meczów pierwotnie podane w terminarzu. Mecz zacznie się później.
Harcerze z z Hufca ZHP w Jaktorowie zorganizują piątą już odsłonę Marszu 100km w 24h pamięci pwd. Krystyny Banaszek. Impreza na świeżym powietrzu i w uroczych okolicznościach przyroda nieść będzie ze sobą też aspekt charytatywny – zbiórkę pieniędzy na leczenie małego Pawła Prokopka.
Jedna z największych tegorocznych inwestycji gminy Brwinów wchodzi w fazę realizacji. Burmistrz Arkadiusz Kosiński podpisał w środę umowę na rozbudowę ważnego ciągu komunikacyjnego w Otrębusach – ulic Piasta, Baśniowej i Juliusza Słowackiego. Projekt, będący częścią zapowiadanego rok temu "Planu dla Otrębus", uzyskał znaczące dofinansowanie rządowe.
Grodziski zakład wodociągów i kanalizacji odda do dyspozycji mieszkańców nową studnię oligoceńską. Z ujęcia wody będzie można skorzystać przy ul. Cegielnianej.
Przyszło mu rządzić w niełatwych czasach. Pogrzebał najpierw ojca, a rok później - brata Bolesława. Został z całym księstwem, zachłannym bratem i wrogiem za miedzą.
Zbliża się długi weekend majowy, a Koleje Mazowieckie (KM) przygotowały specjalną ofertę dla podróżnych planujących w tym czasie wyjazdy. Aby ułatwić mieszkańcom regionu organizację majówkowych wypadów, przewoźnik wydłuża okres obowiązywania popularnego Biletu Wycieczkowego.
Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z pierwszych ważnych decyzji podejmowanych przez młodego człowieka. Bywa to także stresujący moment dla rodziców, którzy zastanawiają się, która opcja będzie najlepsza dla ich dzieci. Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy warto przyjrzeć się różnym możliwościom i zweryfikować głęboko zakorzenione stereotypy – także ten, że liceum to jedyna droga dla ambitnych. Ścieżka prowadząca przez szkołę techniczną, choć nie zawsze doceniana, jest bowiem często bardziej przyszłościowa niż kształcenie ogólne w liceum.
21 881
09-04-2025
21 881
09-04-2025
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.