18 03 2019

Wkrótce wybory sołeckie w grodziskiej gminie

18.03.2019, godz.: 13:13
Wkrótce wybory sołeckie w grodziskiej gminie
fot. Mariusz Kordel

W kwietniu i maju – o czym informowaliśmy wcześniej – odbędą się w grodziskiej gminie wybory sołeckie. Pierwsze zebrania już od 1 kwietnia.

Obowiązek przeprowadzenia wyborów sołeckich nakłada na jednostki samorządu terytorialnego ustawa z 1990 roku o samorządzie gminnym. W myśl zawartych w niej regulacji 31 sołectw na terenie grodziskiej gminy będzie przez kolejne lata miało wybranych sołtysów.

Wyboru zaś na zebraniach wiejskich dokonają sami mieszkańcy. Według harmonogramu owe spotkania wyborze odbędą się od 1 kwietnia do 23 maja w zależności od sołectwa.

Tymczasem przypomnijmy, iż chodzi o następujące sołectwa: Adamów–Żuków, Kłudno Stare, Wólka Grodziska, Zapole, Adamowizna, Kałęczyn, Kozerki, Chlebnia, Chrzanów Mały, Tłuste, Radonie, Izdebno Nowe, Kłudno Nowe, Kady, Izdebno Kościelne, Natolin, Kraśnicza Wola, Władków, Książenice, Odrano Wola, Marynin, Urzulin, Kozery, Zabłotnia, Opypy, Chrzanów Duży, Wężyk, Szczęsne, Makówka, Kozery Nowe i Czarny Las.

Rejestracji kandydatów na sołtysów oraz rad sołeckich można zgłaszać w grodziskim urzędzie miejskim przy ul. Kościuszki. Zgłoszenia kandydata może dokonać mieszkaniec danego sołectwa uprawniony do głosowania. Prawo kandydowania przysługuje natomiast osobom posiadającym czynne prawo wyborcze, czyli figurującym w rejestrze wyborców.

Dodatkowo kandydaci na sołtysa, aby wystartować, muszą mieć poparcie od 3 do 5 procent mieszkańców w zależności od sołectwa. Kandydaci do rad sołeckich muszą mieć poparcie od 1 do 2 procent.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.