13 08 2020

WKD i KM w czołówce wśród przewoźników

13.08.2020, godz.: 13:15
WKD i KM w czołówce wśród przewoźników
Fot. Piotr Antos

Najnowszy raport Urzędu Transportu Kolejowego mówi, iż Koleje Mazowieckie oraz Warszawska Kolej Dojazdowa są w czołówce wśród przewoźników regionalnych.

Obaj przewoźnicy w minionym roku uruchomili łącznie blisko 330 tys. pociągów na Mazowszu (WKD – 59 tys., a KM – 270 tys.). Jak podaje UTK to ponad 11 proc. ogólnej liczby przejechanych km przez wszystkie pociągi pasażerskie w Polsce. Więcej pociągów od Kolei Mazowieckich uruchomiło jedynie Polregio – 593 tys. Zarówno KM i WKD przewiozły łącznie ponad 71 mln pasażerów, czyli około 21 proc. ogólnej liczby osób korzystających z pociągów w Polsce. Ponadto wukadka w minionym roku była liderem jeżeli chodzi o punktualność – 99,51 proc. jej pociągów przyjechało punktualnie. Z tych 59 tys. kursów, tylko 283 pociągi miały opóźnienie. Koleje Mazowieckie miały punktualność na poziomie 92,62 proc., co plasowało ją w środku stawki wśród wszystkich przewoźników pasażerskich (więcej tutaj). Warto jednak wspomnieć, że w tym roku pociągi KM notują znacznie lepsze wyniku punktualności, w niektórych miesiącach przekraczających 98 proc.

W mionionym roku obaj przewoźnicy mieli do dyspozycji łącznie 323 pojazdy. 239 z nich było klimatyzowanych (74 proc. floty pojazdów kolejowych operatorów).

Cieszą tak dobre wyniki mazowieckich przewoźników. Jako samorząd województwa od lat dbamy o to, aby podróż koleją była bezpieczna i komfortowa. Nasze inwestycje w tabor pozwalają na zwiększenie częstotliwości kursowania kolei na Mazowszu. Nowe pociągi są nowoczesne i energooszczędne. Dziś Koleje Mazowieckie są najnowocześniejszym przewoźnikiem regionalnym w  kraju. Warszawska Kolej Dojazdowa natomiast od wielu lat służy mieszkańcom stolicy i podwarszawskich miejscowości. Dzięki nim tysiące osób codziennie może dojechać na czas do pracy, szkoły czy na uczelnie. Świadczą o tym rosnące statystyki przewozów pasażerskich w województwie mazowieckim. Dobrze zorganizowana sieć połączeń kolejowych Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej nie tylko zachęcają do korzystania z usług naszych przewoźników, ale także ma duży wpływ na ochronę środowiska naturalnego – powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w 2019 r. wydano ponad 354 mln zł na dofinansowanie kolejowego pasażerskiego transportu zbiorowego.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.