TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

24

12 2018

Wigilia ? w oczekiwaniu na narodziny Chrystusa


Grodzisk News


Wigilia ? w oczekiwaniu na narodziny Chrystusa - Grodzisk News


W Wigilię Bożego Narodzenia większość Polaków po zmroku zasiada do tradycyjnej uroczystej wieczerzy. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa vigilare oznaczającego czuwanie.


reklama Grodzisk mazowiecki

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

W Polsce, ale i wielu innych krajach, Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykle rodzinny i uroczysty. Wszystko zaczyna się 24 grudnia, kiedy zgodnie z tradycją całe rodziny po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie siadają do wieczerzy. Wspomniana gwiazdka ma symbolizować Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do narodzonego Jezusa.

Co ciekawe, w niektórych rejonach Polski data Wigilii bywała przesuwana. Zgodnie z lokalną tradycją (m.in. na Kielecczyźnie) gdy Wigilia wypadała w niedzielę nie mogła być obchodzona, bowiem ?niedziela nie przyjmuje postu?, a wigilijne potrawy winny być postne (choć w 2003 r. Watykan zniósł post w Wigilię, to do dziś w większości katolickich domów post jest przestrzegany). W takich przypadkach organizowano ją dzień wcześniej, a Święta obchodzono przez trzy dni.

Zgodnie z obyczajem wieczerzę rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii św. Mateusza lub Ewangelii św. Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, składając sobie życzenia. Następnie siadają do stołu z tradycyjnymi 12 potrawami, które w zależności od regionu mogą się nieco różnić, ale większości domów podaje się m.in. barszcz z uszkami, karpia, czy kluski z makiem. Stół ma zwyczajowo jedno nakrycie więcej, dodatkowe miejsce jest bowiem przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa. W wielu domach po kolacji wigilijnej śpiewa się kolędy.

Wigilia Bożego Narodzenia przypomina uczty dawnych chrześcijan, którzy gromadzili się przed świętem i wspólnie przygotowywali się na jego nadejście. Wspólnie czuwali, śpiewali i modlili się. Wcześniej wigilię obchodzono przed każdym ważnym świętem, a Wigilia Bożego narodzenia upowszechniła się w czasach nowożytnych. W Polsce spopularyzowała się dopiero w XVIII wieku, a tradycją powszechną taka jaką znamy dziś, stała się dopiero w wieku XX. W wiejskich chatach, ale i dworach w czterech rogach izby kładło się cztery snopy zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Wszystko po to, aby nowo narodzony Jezus nie skąpił pożywienia.
Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.