25 06 2015

W sprawie obwodnicy potrzebny kompromis

25.06.2015, godz.: 13:17
W sprawie obwodnicy potrzebny kompromis
fot. GrodziskNews

Grodziska gmina przygotowała propozycję dla grupy mieszkańców Łąk sprzeciwiających się przebiegowi planowanej obwodnicy zachodniej. Dotyczy ona sytuacji, gdyby uciążliwości spowodowane ruchem na tej trasie przekraczały normy i po prostu nie pozwalały właścicielom okolicznych działek na normalne życie.

Zachodnia obwodnica Grodziska to bodaj najbardziej wyczekiwana inwestycja drogowa w regionie – przez długi czas odkładana ze względu na różnego rodzaju problemy z załatwieniem spraw proceduralnych. Mieszkańcy powoli tracili już nadzieję, czy budowa kiedykolwiek dojdzie do skutku. Bardzo mocno urealnił ją jednak wpis w Kontrakcie Terytorialnym dla Mazowsza podpisanym przez premier Ewę Kopacz i marszałka województwa. Dokument mówi o budowie grodziskiego odcinka obwodnicy w latach 2015–2017 i przewiduje na ten cel 160 mln zł. Pieniądze trzeba jednak pozyskać w ramach funduszy unijnych, a to wymagało przygotowania nowej decyzji środowiskowej zgodnej z dyrektywami Unii Europejskiej. Wkrótce decyzja powinna ma zostać wyłożona do publicznego wglądu i tym samym dać zielone światło na drodze do otrzymania pieniędzy. Inwestycję mogą jednak zablokować protesty grupy mieszkańców dzielnicy Łąki sprzeciwiających się przebiegowi obwodnicy.

Grodziski samorząd chce tego za wszelką cenę uniknąć, toteż na ostatniej sesji radni głosowali na przyjęciem uchwały dające burmistrzowi pełnomocnictwo w formalnych rozmowach z protestującymi mieszkańcami Łąk. Czego konkretnie dotyczą?

– Nie chcemy z mieszkańcami wojować, tylko staramy się zrozumieć, przede wszystkim mamy świadomość, jak poważne konsekwencje miałoby wejście tych protestów w tryby biurokratyczne. A przesunięcia realizacji obwodnicy chyba nikt z nas by nie chciał – mówił burmistrz Grzegorz Benedykciński. – Proponuję zatem, aby rada podejmując tę uchwałę upoważniła mnie do zawarcia z tymi ludźmi notarialnej umowy intencyjnej, z której wynikać będzie, że oni się nie odwołają w sprawie obwodnicy, za to gmina zobowiązuje się, że po roku funkcjonowania drogi powoła niezależnych ekspertów i przeprowadzi szczegółowe badania w zakresie różnych uciążliwości związanych z obwodnicą. Jeżeli ekspertyzy wykażą przekroczenie norm, to gmina w ciągu kolejnego roku wykupi od nich nieruchomości po cenach rynkowych i da trzy lata na pobudowanie się gdzie indziej.

Dodajmy, że sprawa podpisania takich umów dotyczy sześciu posesji. Po przedstawieniu projektu uchwały burmistrz zaapelował o jej przyjęcie. Radni wyszli naprzeciw tej prośbie – 19 było „za” dwoje wstrzymało się od głosu.

1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “W sprawie obwodnicy potrzebny kompromis”

  1. mieszkaniec pisze:

    Ciekawe od kiedy mieszkaja na tamtych terenach ludzie ktorzy protestuja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata